۱۵ جاذبه برتر جزیره قشم

 ۱۵ جاذبه برتر جزیره قشم

گران شدن پروازها و سفرهای خارجی، بسته و محدود بودن مرزها و دلایل این چنینی، موجب شده اند که خیلی از شهروندان ایرانی به این فکر بیافتند تا سفرهای داخلی را به قول معروف بیشتر دریابند و در فرصت پیش آمده واوقات فراغت خود از زیبایی های تمام نشدنی ایران، لذت بیشتری ببرند.

 شاید سفر برای خیلی از ما ایرانی ها تنها محدود به بستن بار و بندیل و رفتن به شمال همیشگی و گذراندن زمان در جنگل های سرسبز و تجربه طلوع و غروب آفتاب در کنار ساحل دریای خزر شود، اما بگذارید تا تعریف جدید و متفاوتی از سفرهای داخلی را برای شما بازگو کنیم؛ این بار قصد داریم تا شما را به جنوب ایران زیبایمان ببریم و شما را با جاذبه های گردشگری قشم، دیدنی های قشم، غذاهای معروف قشم و موارد هیجان انگیز سفر و تورهای قشم آشنا کنیم. 

پس با تورلین همراه شوید و چند دقیقه از وقت ارزشمندتان را به خواندن این مطلب اختصاص دهید:

 

جاذبه های گردشگری قشم

قشم بزرگترین جزیره در جنوب ایران و تنگه هرمز است که در استان هرمزگان واقع شده است. این جزیره دیدنی به عنوان یک منطقه آزاد خرید و تجارت، جاذبه های گردشگری زیادی را در خود جای داده و به راحتی می تواند برای ساعتها و روزهای متمادی شما را محو زیبایی های خودش کند. پس بهتر است چند روزی قید کار را بزنید و برای تجربه دیدنی های قشم، خود را آماده سفر به جنوب ایران کنید.

 

جزایر جادویی ناز

جزایر ناز

بدون شک یکی از بهترین مکان های دیدنی تورهای قشم، لوکیشن معروف سریال پایتخت ۲ یعنی جزایر ناز است. جزایر ناز از چندین صخره در میان آب دریا تشکیل شده و در ساعاتی از روز به هنگام پایین آمدن آب دریا، مسیری ویژه از ساحل به این جزیره باز می شود.

پدیده ای طبیعی که باور آن بسیار سخت است، اما هر روز حجم زیادی از آب فروکش می کند و مسیری جادویی را برای رفتن به این جزیره، ایستادن بر روی صخره ها و تماشای مناظر اطراف برای شما مهیا می کند.

شما می توانید در مدت زمان نسبتا کوتاه جزر آب دریا، قدم به این جزیره دیدنی گذاشته و با طبیعت دریا، زیبایی جزیره، مرغ های دریایی و خرچنگ ها و عروس های دریایی اطراف همراه شوید. حتما با گرفتن عکسهای زیبا و فیلم های کوتاه، این لحظات زیبا را ثبت کنید و از حضور در این منطقه زیبای گردشگری نهایت لذت را ببرید.

فقط حواستان باشد که قبل از مد آب از همان مسیری که آمدید، برگردید وگرنه حتما باید منتظر کمک قایق باشید و یا قید خیس شدن لباس ها را زده و این مسیر را از جزیره ناز تا خشکی شنا کنید!

اگر از تورهای قشم استفاده می کنید، توصیه می کنیم دنیای زیر آب جزایر ناز را هم ببینید، بهشتی فوق العاده از ماهیان، صدف های رنگارنگ، مرجان ها و عروس های دریایی که ارزش امتحانش را دارد.

 

دره ستارگان و تندیس های قشم 

دره ستارگان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری قشم که حتما مورد علاقه شما هم خواهد بود، دو دره معروف ستارگان و تندیس ها است که از لحاظ زیبایی دست کمی از دره گرند کنیون آمریکا ندارد!

دره ستارگان در جنوب شرقی جزیره قشم واقع شده و بخشی از ژئوپارک و دیدنی های قشم است که به شکلی افسانه ای از میلیون ها سال پیش در این منطقه حضور داشته است. خیلی از بومیان منطقه اینطور فکر می کنند که این دره بخاطر برخورد ستاره ها به وجود آمده و به همین خاطر این اسم را برایش انتخاب کرده اند.

موضوع جالب توجه دیگر در مورد دره ستارگان وجود صدف های دریایی فسیلی در میان کوه های صخره ای است که نشان دهنده این موضوع که این محل در زمان های خیلی گذشته در زیر آب بوده است. بازدید از دره ستارگان، عضو جدانشدنی از برنامه تورهای قشم است و مناظر آن حتماً شما را جذب خود خواهد کرد.

اگر از زمانی که در دره ستارگان گذاشتید، لذت برده اید، بازدید از یکی دیگر از دیدنی های قشم یعنی دره تندیس ها و یا مجسمه های قشم را به شما پیشنهاد می کنیم.

این دره که مابین قشم و هرمز قرار گرفته، نیازمند کمی پیاده روی است، اما آنقدر منظره و اشکال عجیب تندیس مانند صخره ها جذاب است که حتماً شما را جذب خود خواهد کرد. اگر اهل عکاسی باشید، می توانید از زوایای مختلف صخره های این دره، عکس های فوق العاده ای بگیرید و با استفاده از قوه تخیل و نگاهی دقیق به این اشکال، تصاویر و موجودات اساطیری جدیدی را کشف کنید.

با رسیدن به بخش پایانی این دره دوست داشتنی، خود را در ارتفاع بالایی از سطح دریا خواهید دید که باز هم فرصتی فوق العاده برای ثبت لحظات و عکاسی و فیلمبرداری از مناظر اطراف خواهد بود.

 

جنگل حرا 

جنگل-حرا

در شمال شرقی این جزیره، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری قشم یعنی جنگل حرا وجود دارد که در سراسر ایران تک است. پیشنهاد می کنیم حتماً در برنامه تورهای قشم به این جنگل سر بزنید، چون با یکی از متفاوت ترین مناظر طبیعی ایران روبرو می شوید.

جنگل حرا از درختانی تشکیل شده که در آب شور ریشه کرده اند، آبی که دارای عمقی یک و نیم متری است، اما هر ۶ ساعت یکبار این آب بالا آمده و به طور کامل درختان را به زیر آب می برد و به محلی مناسب برای ماهیگیری بدل می شود.

به غیر از این پدیده استثنایی و دیدنی، حضور انواع پرندگان مثل فلامینگو،حواصیل، پلیکان و مرغان ماهیخوار هم در زمان بیرون آمدن درختان از زیر آب، بسیار جذاب بوده و سوژه بسیار خوبی برای عکاسی گردشگران در این محل است. یعنی با رفتن به جنگل حرا در جزیره قشم هم فرصت بازدید از این شگفتی طبیعی را دارید و هم می توانید به طور زنده شاهد یک مستند جذاب پرندگان باشید.

 

تنگه چاهکوه قشم

تنگه چاهکوه

جاذبه های گردشگری قشم تمام ناشدنی است! چون قرار است با یکی از دیدنی های محبوب قشم یعنی تنگه چاهکوه روبرو شوید، یک پدیده کاملاً طبیعی و فوق العاده که از ترکیب کوه، صخره و چاه های متعدد به وجود آمده است.

این دره در نزدیکی روستای چاهوس شرقی واقع شده و دارای چاه های متعددی برای ذخیره آب باران است که توسط افراد بومی طی سالیان متمادی ایجاد شده است. مسیر پر پیج و خم و هیجان انگیز دالانی این تنگه به گونه ای است که هر چقدر به جلو می روید صخره ها به هم نزدیکتر می شوند و احتمال دیدن آسمان را از شما می گیرد. 

سنگها و صخره های رسوبی و چاه های متعدد این منطقه ظاهری سینمایی و اسرارآمیز به آن داده و مطمئنا بازدید از آن لحظات خوبی را برای شما ایجاد می کند.

 

غار نمکدان قشم  

غار نمکدان

چه با تورهای قشم به این جزیره سفر کرده باشید، چه به طور شخصی عازم جزیره قشم شده باشید، در هر صورت باید حتماً از غار نمکی و شگفت انگیز قشم دیدن کنید. این منطقه کاملاً طبیعی طولانی ترین غار نمکی جهان است که تنها ۶ کیلومتر از آن شناسایی و کاوش شده است.

غاری مملو از قندیل های زیبا و بلورین نمکی که کف آن هم با جریانی از آب نمک پوشیده شده و منظره ای متفاوت را برای شما به تصویر می کشد. آنطور که می گویند غار نمکدان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری قشم از تجمع آب دریا در گسل ها به وجود آمده و محیطی استثنایی و گنبدی شکل را طی سالیان بسیار طولانی ایجاد کرده است.

درست است که بازدید از این غار نمکی به کمی پیاده روی نیاز دارد، اما آنقدر زیبا و خاص است که ارزش کیلومترها پیاده روی را نیز در گرما و یا سرما دارد!

 

چاه های تلا و یا تل آب قشم

تل آب

یکی دیگر از دیدنی های قشم چاه های بسیار قدیمی ذخیره آب باران تلا است که به اشتباه فکر می کنند منظور طلا بوده است. این چاه های دیدنی که تعداد آنها کم هم نیست، در نزدیکی فرودگاه بین المللی و ۷۶ کیلومتری قشم واقع شده و قدمت آن به دوره هخامنشیان بر می گردد.

چاه های تل آب یا تل آو از جنس سنگ هستند و کف آنها با گچ پوشیده شده است. تل تپه های مشرف بر چاه ها هستند که آب باران را به این محل سرازیر می کنند. 

اینطور که می گویند در گذشته به عدد روزهای سال کبیسه، ۳۶۶ حلقه چاه برای ذخیره آب و استفاده مردم بومی در این محل ساخته شده بوده که در حال حاضر تنها ۱۰۰ عدد از آنها باقیمانده است.

شما باید برای بازدید از این بنای تاریخی و بسیار دیدنی به روستای لافت قشم سر بزنید.

 

غار خربس

غار خربس

چون دیدنی های قشم زیاد است و از تنوع بالایی برخوردار است، پیشنهاد می کنیم که برای بیشتر از ۳ تا ۴ روز برای تورهای قشم برنامه ریزی کنید، تا با عجله و خستگی به بازدید از جاذبه های گردشگری قشم نروید.

در نزدیکی روستایی به همین نام که قدمت آن به دوران ساسانیان باز می گردد، مجموعه غارهای دیدنی در دل کوه و ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ متری از سطح زمین قرار گرفته که به صورت دایره ای شکل بوده و مشرف به یک گورستان قدیمی و باستانی است.

در داخل این غار می توانید آثار معماری صخره ای را از دوره های مختلف  مشاهده کنید که خبر از قدمت سازه های درونی غار خربس می دهد. ممکن است از این غار برای دیده بانی و یا پناهگاه مردم در زمان های اضطرار استفاده میشده است، اما در هر صورت بازدید از غار خربس در تورهای قشم به شما پیشنهاد می شود.

 

جزیره و ساحل هنگام

جزیره هنگام

در جنوب جزیره یکی از متفاوت ترین جاذبه های گردشگری قشم یعنی جزیره هنگام در انتظار شماست. هنگام که در فاصله ۲ کیلومتری از قشم قرار گرفته، جایی است که برخلاف کوچکی بسیار جذاب و استثنایی است.

از ساحل شنی و صخره ای گرفته تا درخشان بودن شن های کنار دریا و نقره فام و درخشش متفاوت آب در شب، همگی جزو دلایلی هستند که جزیره هنگام را به یکی از دیدنی های قشم تبدیل کرده اند.

زمانی که پس از یک قایق سواری کوتاه به این جزیره می رسید، ممکن است شانس داشته باشید و حرکت دلفین ها در آب و یا جست و خیز آهوی جبیر را در طبیعت بکر این جزیره از نزدیک مشاهده کنید.

شما می توانید در صورت تمایل از مزرعه پرورش کروکدیل نیز در این جزیره دیدن کنید و عکس های متفاوتی با این موجودات عصر دایناسورها بیاندازید. در عین حال می توانید در میان شن های تمیز و طلایی ساحل قدم زده و آب بسیار تمیز و شفاف جزیره هنگام را از نزدیک ببینید.

البته نباید از غواصی در میان آبهای بسیار زلال و نیلگون، مرجان ها و صدف های رنگارنگ دریایی هنگام و عکاسی و فیلمبرداری از مناظر زیبای آن نیز گذشت.

 

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها

یکی دیگر از دیدنی های قشم، بدون شک قلعه پرتغالی ها است که قدمتش به قرن ۱۵ میلادی بر می گردد و جایی است که برای مدت ۱۱۰ سال موجب تسلط پرتغالی ها بر دهانه خلیج فارس بوده است.

این قلعه زیبا و باستانی در شمال جزیره قشم واقع شده و در حال حاضر به شکل یک موزه درآمده که دیدن آن خالی از لطف نیست. نکته جالب توجه این قلعه این است که دارای تونلی مخفی به شهر قشم است که معلوم نیست در آن زمان استعمارگران پرتغالی چه کاربردی برای آن در نظر گرفته بوده اند.

شما می توانید با حضور در این قلعه سرخ رنگ بر فراز دریا مناظر زیبایی را تماشا کنید و عکس های قشنگی از توپ های جنگی دوران استعمار پرتغال در این منطقه بگیرید.

 

سد و روستای گوران

سد و روستای گوران

یکی از موارد جذاب تورهای قشم، آشنایی با زندگی مردم بومی جنوب ایران و سبک زندگی این افراد است. شما می توانید با حضور در غرب جزیره قشم به این روستای نام آشنا رفته و علاوه بر تجربه زندگی بومیان روستا از سد دیدنی گوران بازدید کنید.

این سد باستانی که قدمت آن به دوره هخامنشیان بازمی گردد در ۸۰ کیلومتری قشم قرار گرفته و ساخت هر یک از بخش های در یک دوره سلطنتی انجام شده است. این روستا که در گذشته متعلق به زرتشتی ها بوده، محل ساخت قایق های ماهیگیری و لنج های باری چوبی است که دیدن پروسه ساخت آن از نزدیک می تواند برای شما جذاب باشد.

کافیست کمی با مردم خونگرم این ده معاشرت کنید و در میان نخلستان های سر سبز ده قدم بزنید تا خیلی زود شیفته سادگی و زیبایی گوران شوید.

 

کاسه سلخ

کاسه سلخ

شاید باور این موضوع کمی سخت باشد، اما از میان این همه مناظر طبیعی و دیدنی های قشم، وجود یک بخش بیابانی و به معنای واقعی کلمه برهوت در این جزیره کمی تعجب برانگیز و البته جالب است. کاسه سلخ در جنوب جزیره قشم واقع شده و دارای چشمه های درمانی حاوی ترکیبات گوگرد است، شما می توانید برای تجربه ماجراجویی و یا امتحان آب چشمه های طبیعی به این مکان بروید و مدتی از زمان خود را صرف جستجو در این منطقه بیابانی کنید.

 

بام قشم

بام قشم

اگر هنوز زمان و انرژی به شما اجازه می دهد تا از سایر جاذبه های گردشگری قشم دیدن کنید، بام قشم انتخاب خوبی خواهد بود.این مکان که در بالاترین بخش ژئو پارک قشم واقع شده، یک منطقه صخره ای است که با رفتن به آن می توان به راحتی دره تندیس ها و یا جنگل حرا را دید.

در واقع می توانید بخشی از زمانی که برای بازدید از دره تندیس ها گذاشته اید را به بام قشم اختصاص دهید. این بام دیدنی وسیع ترین منطقه مرتفع جزیره قشم است و در ارتفاعات مناظر زیبایی را برای شما به نمایش می گذارد.

کافیست برای بازدید از این بام به سمت روستای سلخ بروید که نسبتا فاصله زیادی با مرکز جزیره دارد.

 

تجربه خرید در درگهان

تجربه خرید در درگهان

اگر در میان جاذبه های گردشگری قشم به دنبال تنوع هستید، توصیه می کنیم که از مراکز خرید و بازارهای متنوع درگهان دیدن کنید و ساعتها به گشت و گذار و خرید اجناس مختلف بپردازید، البته مراکز خرید مختلفی در جزیره قشم وجود دارد، اما درگهان چیز دیگری است و حتما با اجناس جذاب و دست فروش های خود شما را جذب خود خواهد کرد.

 

جزیره هرمز

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری قشم، جزیره زیبای هرمز است که در مجاورت تنگه معروف هرمز قرار گرفته و در فاصله ۸ کیلومتری از بندرعباس است. این جزیره نیز همچون هنگام دارای دیدنی های خاص خودش است و بهتر است زمانی یک روزه را برای گشت و گذار در آن اختصاص دهید.

شما می توانید با حضور در این جزیره از فرش خاکی قرمز دیدن کنید. فرشی بزرگ که از خاک های رنگی جزیره درست شده و با طرح ها و عناصر بومی جزیره آذین بندی شده، چیزی که در عکس ها همچون یک فرش زیبا و واقعی است اما در واقع تلفیقی از طرح ها و رنگهای مختلف سازهای محلی، آهوی جبیر، اشعار عمر خیام، قلعه پرتغالی ها و بسیاری از اشکال دیگر با استفاده از خاک است.

با حضور در جزیره هرمز، می توانید از غارهای طبیعی و دریایی نیز دیدن کنید. غارهایی که در کنار کوه و ارتفاعات سنگی و در جنوب جزیره در دسترس هستند و از مناظر و آرامشی فوق العاده برای استراحت،عکاسی و ماجراجویی برخوردار هستند.

 

ساحل سرخ

ساحل سرخ

یکی از موارد جالب و جاذبه های گردشگری قشم، وجود ساحل و تپه های قرمز رنگ در جزیره هرمز است که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند. در واقع مواد معدنی خاک، موجب ایجاد رنگهای متفاوت سرخ و سفید و یا حتی زرد در ساحل می شوند.

اما چیزی که بیش از همه جلب توجه می کند رنگ سرخ آب در نزدیکی ساحل است که بخاطر ماهیت سنگها و خاک و ماسه ساحلی از رنگ آبی به قرمز تیره درآمده است. موردی کاملاً طبیعی و جذاب که به سادگی شما را محو خود خواهد کرد.

بد نیست در صورت داشتن زمان کافی، به دره رنگین کمان نیز در جزیره هرمز قشم سر بزنید. این دره رویایی و رنگارنگ که در جنوب غربی این منطقه واقع شده از کوه ها و تپه هایی با رنگهای زرد، قرمز و سفید تشکیل شده است.

بهتر است تحت هر شرایطی در سفر و یا تورهای قشم دیدن این دره دیدنی را از دست ندهید، مکانی که یک شگفتی طبیعی و محسور کننده است و مکانی فوق العاده برای عکاسی و فیلمبرداری محسوب می شود، شما همچنین می توانید در صورت تمایل از چادرهای مستقر در این محل و زنان بومی، کارهای دستی و سوغاتی خریداری کنید.

اکنون که شما را با مهمترین جاذبه های گردشگری قشم و دیدنی های این جزیره آشنا کردیم، بد نیست کمی هم در پایان این مطلب در مورد غذاهای معروف قشم با شما صحبت کنیم؛ چون تقریباً نصف لذت سفر و تورهای قشم به خوردنی های خوشمزه این سفر خاطره انگیز است.

اگر اهل غذاهای دریایی هستید، حتماً در سفر به جزیره قشم از ماهی کبابی های محلی این جزیره بخورید، این غذا ماهی سنگسر و یا سرخو است که با سبزی و فلفل پر شده و بر روی آتش کبابی شده است. یک غذای خوش طعم و کاملاً سلامت به سبک بومیان قشم!

یکی دیگر از غذاهای معروف قشم که با پایه ماهی در قشم پخته و سرو می شود، مهیاوه است که از مخلوط ماهی کوبیده شده ساردین، جو برشته و خردل درست شده و به عنوان یکی از غذاهای محلی مردم جنوب است.

اگر تا به حال طعم شیره خرما را در کنار ماهی نچشیده اید، می توانید برای یکبار غذای عنکاس را امتحان کنید. در واقع شیره خرما عوارض طبع سرد ماهی عنکاس را از بین می برد و در رستوران ها به طور معمول به همراه سیب زمینی سرخ کرده و سس گوجه نیز سرو می شود.

برای تجربه یک غذای برنجی و کاملاً خوشمزه و بومی، پیشنهاد ما به شما خوردن هواری است که از ترکیب میگوی سرخ شده، عدس و برنج تشکیل شده و طعم متفاوتی را برای شما به وجود می آورد.

یکی دیگر از غذاهای معروف قشم بدون شک پودینی کوسه است، شاید شما هم مثل ما جرات رویارویی با کوسه را نداشته باشید، ولی خوردن آن مثل آب آشامیدنی راحت است!

اگر اهل غذاهای دریایی هستید، خوردن پودینی کوسه را در قشم از دست ندهید، غذایی که از گوشت له شده کوسه، پیاز، رب و لیمو عمانی و ادویه جات تشکیل شده و طعم خاص و گیرایی دارد. 

اما از آنجایی که اغلب غذاهای معروف قشم دریایی هستند، برخی از گردشگران تنها ترجیح می دهند تا غذاهای کبابی با گوشتی غیر از ماهی را در این جزیره امتحان کنند، اگر شما هم به دنبال این چنین غذاهایی در تورهای قشم هستید، حتما کباب بز را یکبار هم که شده امتحان کنید.

خوشحال می شویم تا در صورت داشتن تجربه سفر شخصی و یا تور قشم آنرا با ما در میان بگذارید و به ما در اجرای هر چه بهتر تورهای قشم تورلین کمک کنید.