تورهای تجربه محور چه ویژگی هایی دارند

 تورهای تجربه محور چه ویژگی هایی دارند

وقتی صحبت از تور گردشگری می شود، خیلی از ما آن را با همان شکل سنتی یک و یا چند روزه و سوار و پیاده شدن از اتوبوس برای گرفتن عکس سلفی و یا چند نفره از اماکن تاریخی و نمادهای شهری و یا مناظر طبیعی می شناسیم؛ اما نگرش مردم به تورهای تفریحی و گردشگری در سراسر دنیا عوض شده و خیلی از افراد تورهای تجربه محور و یا گردشگری تجربه محور را به حالات سنتی و صرفاً تفریحی ترجیح می دهند.

در یک تعریف ساده، تورهای تجربه محور (Experiential travel) نوعی از گردشگری است که در آن مردم به جای صرفاً بازدید از اماکن توریستی و تاریخی و عکاسی و تجربه یک سفر سطحی، ارتباط نزدیک و عمیقی با تاریخ، مردم و فرهنگ زندگی و غذای یک کشور، شهر و یا منطقه ای خاص پیدا می کنند و با تمام وجود یک سفر و تور خلاق را تجربه خواهند کرد.

برای مثال، به جای چشیدن یک غذای محلی در یک رستوران شهری، با استفاده از تور تجربه گرا به منطقه و محله ای بکر که غذای سنتی از آن سرچشمه گرفته می روید و با پختن آن با افراد بومی و محلی، علاوه بر طعم تازه و متفاوت غذا، با داستان ها، فرهنگ، سبک زندگی و تجارب جدیدی از افراد بومی منطقه آشنا خواهید شد. 

 تورهای تجربه محور که با نامهای تور تجربه گرا، گردشگری تجربه محور، تور خلاق و گردشگری خلاق شناخته می شوند، به دلیل ارائه تجربه ای متفاوت و به یاد ماندنی از زوایای پنهان یک منطقه و شهر، با استقبال زیادی از جانب گردشگران ایرانی مواجه شده و با سرعت چشمگیری در حال رشد هستند.  

اگر شما هم دوست دارید تا با مزایا و ویژگی های این تور خاص یعنی تور تجربه گرا آشنا شوید، با ما در این مطلب تور لین همراه شوید.

 

ویژگی های تورهای تجربه محور

ویژگی تورهای تجربه محور

به نظر بسیاری از کارشناسان گردشگری خلاق تورلین، تورهای تجربه محور تاکید ویژه ای بر کاهش مسافت (ترجیحاً مناطق نزدیک‌تر) و افزایش سلامت مسافران داشته و می خواهند با حذف عجله و شتاب زدگی، افزایش مدت زمان سفر، اقامت بیشتر در مقصد، ارتباط عمیق با فرهنگ و طبیعت، تجربه سبک زندگی محلی و دوری از فناوری و زرق و برق های شهری، تجربه یک تور خاص را برای هر شخص ایجاد کنند.

به بیانی دیگر، یک تور تجربه گرا از برنامه ریزی، داستان و تاریخچه، تجربه کارهای عملی و سبک خاص زندگی، کند و کاو مناطق بکر طبیعی و بسیاری از فعالیت های متفاوت برخوردار است که انجام شخصی آنها نیازمند تجربه بالا، هماهنگی های زیاد و پرداخت هزینه و صرف زمان بیشتر است.

در واقع گردشگری خلاق ارتباط مستقیم و موثری با تورهای بوم گردی دارد و می تواند از پتانسیل بالای انواع مناطق روستایی، کوهستانی و غیره نهایت استفاده را با احترام به طبیعت و آداب و رسوم افراد بومی ببرد.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که حالت عادی و سنتی تورهای چند روزه زمینی که در قالب یک گروه و با راهنمایی یک تور لیدر برگزاری و اجرا می شود هم می تواند برای خیلی از افراد جذاب باشد و صرف تجربه محور بودن و داشتن جزئیات زیاد خلاقانه نمی توان تنها یک تور تجربه گرا را تور لذت بخش و خاص معرفی کرد.

اما برای اینکه بتوانید انتخاب بهتری در مورد سفر بعدی خود داشته باشید، بهتر است با ویژگی های تور تجربه گرا بیشتر آشنا شوید.

ویژگی های تور تجربه گرا شامل موارد زیر می شود:

 • اصیل و واقعی: گردشگری خلاق با گذر از تورهای گردشگری معمولی و تمرکز بر اصل و بنیان موارد الهام بخش و متفاوت سفر، یک تجربه خاص و اصیل را برای شما ایجاد می کند.
 • معنادار: تمرکز تور خلاق بر این موضوع است که مسافران ارتباط عمیق تری با مردم منطقه، سنت ها، فرهنگ ها و منطقه ای که از آن بازدید می کنند، برقرار کنند و به سطح عمیق و احساسی تری از سفر دست پیدا کنند.
 • همه جانبه و فراگیر: مسافران با شرکت در یک تور گردشگری خلاق به طور کامل با فرهنگ بومی منطقه آشنا شده و درک عمیقی از مردم، فرهنگ و سبک و زندگی، تاریخچه و محیط و منطقه ای که از آن بازدید کرده اند، پیدا می کنند. 
 • فعالانه: برای اینکه بتوانید با تمام وجود یک تور خاص تجربه محور را تجربه کنید، باید به جای تنها یک بازدید و مشاهده معمولی، در فعالیت های روزانه و در نظر گرفته شده افراد بومی منطقه شرکت کرده و به آنها کمک کنید. از این رو با قرارگیری در تور تجربه گرا، با دستان خود در مقوله های متفاوتی تجربه کسب کرده، با مردم بومی تعامل و ارتباط صمیمی و موثر خواهید داشت و حتی برخی از نکات زبانی آنها را در حین انجام کار یاد خواهید گرفت.
 • ایجاد تحول: در یک تور تجربه گرا شما بیشتر از هر زمان دیگری با محیط و منطقه ای که در آن هستید درگیر می شوید و ممکن است درک و احساس عمیقتری نسبت به آن پیدا کرده و پیوندهای شخصی بیشتری با آن داشته باشید. این احتمال وجود دارد تا بعد از تجربه یک تور خلاق، تلاش بیشتری برای حفظ و ترویج آداب و فرهنگ آن منطقه کرده و یا اهمیت بیشتری برای طبیعت و حیوانات قائل شوید.
 • تمرکز بر موارد بومی: طبیعت تورهای تجربه محور، تمرکز بر جزئیات بوم گردی و بومی است. این موضوع فرصت تعامل با فرهنگ و ارتباطات محلی را برای گردشگر به وجود می آورد. از جانبی دیگر، پول بیشتری به اقتصاد و فرهنگ بومی تزریق شده و می تواند موجب کارآفرینی افراد بومی با انرژی و خوش ذوق برای فعالیت به عنوان تور لیدرهای محلی شود و حتی آنها را تشویق کند تا به جای ترک مرز و بوم خود و مهاجرت به شهر، شکار غیرقانونی و انجام چنین مواردی، در شهر و یا ده خود مانده و بیش از هر زمان دیگری به آداب و رسوم و فرهنگ خود افتخار کنند.
 • پایداری: تورهای تجربه محور علاوه بر معنادار بودن، لذت بخش، به یاد ماندنی و سرشار از تجربه بودن، با تزریق پول به صنعت بوم گردی و مناطق بومی قابل بازدید، موجب پایداری این صنعت شده و به همین خاطر افراد بومی با ارتقاء کیفیت خدمات خود، رضایت بیشتر گردشگران تور خلاق را موجب می شوند.

اگر جزو افرادی هستید که تمایل زیادی به تعامل با مردم بومی ندارند و یا دوست ندارید تا در فعالیت های روزانه این افراد شرکت کنید و صرفاً قصد بازدید از اماکن تاریخی، مناظر طبیعی و یا توریستی یک شهر یا منطقه جدید را دارید، می توانید به پلتفرم رزرو تور مراجعه کرده و به جای تور تجربه گرا از نوع دیگری از تور استفاده کنید.

 

انواع تورهای تجربه محور

حالا که با ویژگی های کلی تورهای تجربه گرا آشنا شدید، می دانید که یک تور تجربه محور می تواند، همه جانبه و فراگیر، بومی و محلی، اصیل، ماجراجویانه و دارای فعالیت های جذاب و همراه با تجربه های عملی و به یاد ماندنی سفر باشد، اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که تنوع تورهای گردشگری خلاق در چه حد است؟ از نظر تورلین انواع تورهای تجربه گرا شامل موارد زیر می شود:

 • زبان و فرهنگ (مثل شرکت در جشن های محلی، انجام کارهای داوطلبانه بومی، کلاس های فرهنگی و زبان)

زبان و فرهنگ

 • غذا و نوشیدنی (مثل کلاس های آشپزی بومی، تورهای غذا و خوراکی، گشت و گذار در بازارهای محلی، شرکت در جشنواره های غذا و فعالیت های در حین سفر)

غذا و نوشیدنی

 • گردشگری ماجراجویی که دارای انواع بسیار زیادی است و به تعریف ساده، تعامل عمیق با محیط طبیعت و اماکن قابل بازدید است و به دو نوع سخت (جدی) و آسان تقسیم می شود

طبیعتگردی ماجراجویی

 • فعالیت های ماجراجویی نظیر غواصی در نقاط بکر، قایق رانی شخصی، رفتینگ و کایاک سواری حرفه ای، زیپ لاین، تپه نوردی، دوچرخه سواری

ماجراجویی

 • فعالیت های ماجراجویی سخت و جدی که شامل صخره نوردی، غارنوردی، پیاده روی کوهستانی، کوه نوردی، چتربازی و رفتینگ کلاس V گروهی آبهای خروشان می شود

ماجراجویی سخت

 • گردشگری حیوانات : در نوع تور تجربه محور، گردشگری حیوانات به معنی تعامل نزدیک و آشنایی بیشتر با حیوانات منطقه در محیط زیست شان بدون آسیب به زیست بوم آنها است و می تواند تاثیرات زیادی از جمله مراقبت بیشتر از حیوانات و جلوگیری از کشته شدن آنها، قبول قانون طبیعت برای کشته شدن یک حیوان توسط حیوان دیگر و حفاظت از محیط زندگی آنها در گردشگران داشته باشد. این نوع از گردشگری خلاق می تواند در قالب سافاری و یا بازدید از مراکز توانبخشی حیوانات باشد.

گردشگری-حیوانات

 • تور خاص آموزشی: این نوع از تور تجربه گرا فضای آموزشی متفاوتی را در کنار گردشگری برای مخاطبان فراهم می کند تا تجربه جدید و بسیار موثری از آموزش را در حین سفر تجربه کنند. از این رو گردشگران می توانند برای مثال تورهای تجربه محور عکاسی، یوگا، نقاشی و پرتره و سخنرانی علمی را تجربه کنند.

تورهای-اموزشی

 • اماکن اقامتی بوم گردی: بنابر تجربه تورلین، این نوع از گردشگری خلاق از محبوبیت زیادی در بین گردشگران طرفدار تورهای تجربه محور برخوردار است و شامل مواردی نظیر اقامتگاه ها و کاروانسراهای سنتی، کلبه های محلی با استفاده از مردم بومی فرهنگ های محلی و سنتی را به نمایش می گذارند.

اماکن-اقامتی-بومگردی

شما می توانید با استفاده از خدمات متنوع  تورلین و بهره مندی از پلتفرم رزرو تور، یک تور تجربه محور در اقامتگاهی کم جمعیت و بکر را در کنار ما تجربه کنید.

 کافیست تا به ما بپیوندید تا در کنار اجرای فعالیت های بومی، تجربه واقعی سبک زندگی افراد محلی، کسب تجارب جدید و جذاب و آشنایی با پیشینه اقامتگاه، تجربه متفاوتی از گردشگری را در دل یک بافت تاریخی و معماری سنتی داشته و با صمیمیت و مهمان نوازی افراد بومی، اوقات متفاوت و خاطره انگیزی را با تور خاص تجربه گرا داشته باشید.

اگر در مورد تورهای تجربه محور سوالی دارید و دارای تجارب شخصی در تورهای گردشگری خلاق هستید، خوشحال می شویم تا آنرا با ما به اشتراک بگذارید.