۲۶ جاذبه گردشگری برتر بوشهر

 ۲۶ جاذبه گردشگری برتر بوشهر

جنوب ایران پر است از شهرهای کوچگ و بزرگی که هر یک دارای جاذبه های متعددی بوده و موجب هر چه پربار تر شدن تور جنوب می گردند. یکی از شهرهای جنوبی ایران که برای گردشگران جذابیت فراوانی داشته و از پتانسیل لازم برای تور طبیعت گردی و تور تجربه گرا برخوردار است، جایی نیست جز شهر بندری بوشهر که در مرکز استان قرار گرفته است.

بوشهر یک شهر و شبه جزیره در حاشیه شمالی خلیج فارس است که از ۳ جهت به آب و یک جهت به خشکی اتصال دارد. از آثار فرهنگی و بناهای تاریخی گرفته تا سواحل زیبا، نخلستان های دیدنی و مناظر طبیعی مثال زدنی، دیدنی های بوشهر تمام نشدنی است و قصد داریم تا در این مطلب تورلین شما را با برترین جاذبه های گردشگری بوشهر آشنا کنیم.

 

۱) گنبد یا کوه نمکی جاشک

گنبد یا کوه نمکی جاشک

در ابتدای تور بوشهرگردی، بازدید از یک پدیده طبیعی و بسیار جذاب را در فاصله ۱۴۴ کیلومتری از بندر بوشهر و در بین دو شهرستان دشتی و دیر پیشنهاد می کنیم. گنبد و کوه نمکی جاشک به عنوان یکی از فعال ترین کوه های نمکی ایران، دارای چهره متفاوت و بسیار دیدنی از یک کوه همیشه برفی اما از جنس نمک و درخششی خاص است.

درست است که گنبد نمکی جاشک فاصله نسبتاً زیادی با بوشهر دارد، اما یکی از برترین جذابیت ها و دیدنی های بوشهر محسوب شده و منظره ای متفاوت را برای شما رقم خواهد زد. در حواشی این کوه نمکی، یخچال ها و آبشارهای زیبایی به وجود آمده اند که خوراک عکاسی بوده و بسیار دیدنی هستند.

فرآیند حل شدن رسوبات نمکی موجب به وجود آمدن غارهای نمکی دارای قندیل و بلورهای بسیار زیبایی در اطراف گنبد جاشک شده که بیش از اندازه زیباست و شما را مجذوب خود خواهد کرد.

اما این تمام ماجرا نیست، چون با حضور در کوه نمکی جاشک، با پدیده خاص فرسایش پنجه ای، تخت دیو که به شکل ستون هایی در بین نمک ها ایجاد شده و کانی و بلورهای رنگارنگی به رنگ های زرد و نارنجی، سفید، قهوه ای، مشکی و حتی قرمز روبرو خواهید شد.

بدون شک گنبد نمکی جاشک به عنوان یکی از دیدنی های بوشهر، سرآغاز بسیار خوبی برای تور جنوب شما خواهد بود.

 

۲) کاخ کوروش

کاخ کوروش

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بوشهر، کاخ کوروش است که قدمت آن به دورهخامنشی بر می گردد. این بنای تاریخی در ورودی شهر برازجان واقع شده و جزو آثار ملی ایران است. کاخ کوروش در جنوب شرقی برازجان و در جوار رودخانه خشک آردی قرار دارد.

کاخ کوروش از لحاظ بنا و قدمت جدیدتر از پاسارگارد است و اینطور به نظر می رسد که در اواخر سلطنت کوروش کبیر در این محل ساخته شده است. کافیست تا قدم به این محوطه بگذارید و با مرور تاریخ باشکوه ایران در زمان کوروش، عظمت آن دوران را تجربه کنید. حس خاصی که در سکوت و عظمت این بنای تاریخی، در برازجان بوشهر خلاصه شده است.

 

۳) عمارت گلشن

عمارت گلشن

با سفر به شهر بوشهر با بناهای تاریخی زیادی روبرو خواهید شد، یکی از این بناها که جزو دیدنی های بوشهر محسوب می شود، عمارت گلشن است که دارای قدمتی ۱۷۰ ساله بوده و با سبک معماری بیت میلانی ساخته شده است.

عمارت گلشن بنایی جذاب و سه طبقه است که شامل آب انبار، آشپزخانه، محل اقامت خدمه، حمام و دستشویی، محل پذیرایی و سکونت مهمانان، محل اختصاصی برای انجام امور تجاری و بازرگانی می شود.

در تور بوشهرگردی خود حتما از عمارت باصفای گلشن دیدن کنید. این بنا دارای پله های مارپیچی به سمت پشت بام و حیاطی زیبا در مرکز عمارت است. اتاق های عمارت دارای درب چوبی بوده و به اصطلاح پنج دری هستند. عمارت گلشن مکانی دیدنی و باصفا برای عکاسی است و به طور حتم ارزش بازدید را دارد.

 

۴) دژ برازجان

دژ برازجان

کاروانسرای مشیرالملک یا همان دژ برازجان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بوشهر است که دارای قدمتی ۱۵۰ ساله بوده و از ۴ برج با ارتفاع بیش از ۱۲ متر بهره می برد. قدمت این بنای زیبا، وسیع و مستحکم به دوران قاجار بر می گردد و به غیر از کاروانسرا، به عنوان زندان و یا محلی برای امور اداری نیز از آن استفاده زیادی شده است.

دژ برازجان در مرکز شهر برازجان واقع شده و جزو میراث ملی و فرهنگی ایران محسوب می شود. پیشنهاد می کنیم تا در تور جنوب خود بازدید از این بنای زیبا و با عظمت را در برنامه خود بگنجانید.

 

۵) غار تاریخی چهل خانه

غار چهل خانه

در دل کوه و صخره های سنگی شمال سعدآباد که از توابع برازجان محسوب می شود، رودخانه ای به نام شاپور از میان صخره ها و لایه های شن و ماسه عبور می کند. نکته جالب اینست که در دو سمت این صخره ها دخمه های متعددی همچون اتاقهایی کوچک و تاریک کنده و آماده شده که این مکان را به غار چهل خانه معروف کرده است.

غار تاریخی چهل خانه از جاذبه های گردشگری بوشهر است و از دوره مادی و ساسانی به یادگار مانده است. عده ای اینطور گفته اند که این محل به عنوان خانه و محل استقرار بوده و عده ای دیگر اینطور تصور می کنند که چهل خانه در واقع چله خانه افراد زاهد و مرتاض برای عبادت بوده است.

البته مورخان اینطور گفته اند که غار تاریخی چهل خانه محل تدفین اجساد زرتشتی بوده و استفاده از عدد ۴۰ به دلیل تعداد دخمه های ساخته شده در کوه است. در حال حاضر تعداد ۲۳ دخمه از این غار سالم مانده و الباقی بر اثر گذشت زمان از بین رفته اند.

 

۶) عمارت دهدشتی بوشهر

عمارت دهدشتی بوشهر

در تور بوشهرگردی شما با عمارت های دیدنی متعدد و جذابی از جمله عمارت دهدشتی روبرو می شوید. اغلب عمارت های قدیمی شهر بوشهر دو و یا سه طبقه بوده اند، اما عمارت دهدشتی استتثناً چهار طبقه بوده و به زیبایی هر چه تمام تر ساخته شده است.

قدمت این بنا به دوره قاجار بر می گردد و از تزئینات و گچ بری، گره چینی، کنده کاری و شیشه های رنگی متعددی برای تزئیین این ساختمان استفاده شده است.

این عمارت که به عمارت روغنی نیز معروف است در بافت قدیم محله کوتی شهر بوشهر واقع شده و با داشتن سبک معماری متفاوت و اتاق های متعدد شاه نشینش، به گزینه ای جذاب برای تور تجربه گرا بدل شده است.

 

۷) چشمه آبگرم اهرم

چشمه آبگرم اهرم

در ۶۰ کیلومتری شهر بوشهر یکی از مهم ترین جاذبه های تور جنوب یعنی چشمه آبگرم اهرم قرار دارد. این آب شفابخش از بین سنگ های رسوبی مارنی و گچی زمین خارج شده و دارای بارهای مثبت و منفی و گرم است.

اگر قصد بازدید از چشمه آبگرم اهرم در تور بوشهرگردی را دارید، باید از این موضوع مطلع باشید که این چشمه از دو استخر مجزای مردانه و زنانه تشکیل شده و آب گرم از سرچشمه به این استخرها هدایت می شود.

این چشمه آبگرم دیدنی با خواص آب درمانی در اهرم تنگستان واقع شده و بازدید از آن در تور تجربه محور جنوب به شما پیشنهاد می گردد.

 

۸) منطقه گردشگری خائیز

منطقه گردشگری خاییز

برای تجربه تور طبیعت گردی در بوشهر، بازدید از منطقه گردشگری خائیز را در برنامه سفر خود قرار دهید. این منطقه زیبا و وسیع در شهرستان تنگستان بوشهر واقع شده و دارای پنج روستا و مناظر طبیعی مثال زدنی است.

خائیز یک نام قدیمی و تازی به معنی زیبا است که با مناظر کوهستانی، نخلستان ها، چشمه های آب طبیعی، دره های سرسبز و باغهای خرما و لیمو و نارنگی، سفر خوبی را برای شما رقم می زند.

شما می توانید با حضور در منطقه گردشگری خائیز از تنوع گیاهی و حیات وحش آن لذت برده و یک تور تجربه محور و طبیعت گردی متفاوتی را در منطقه سرسبز و نخلستان های انبوه خائیز در کنار مردم ده تجربه کنید.

 

۹)‌ قلعه نصوری

قلعه نصوری

یکی دیگر از دیدنی های بوشهر قلعه نصوری و یا همان قلعه شیخ است که قدمت آن به اوایل دوره قاجار یعنی ۱۸۰ سال پیش بر میگردد. درب ورودی بزرگ و چوبی این قلعه دارای گل میخ و کنده کاری است و رو به خلیج فارس قرار گرفته است.

این بنای زیبا و تاریخی دارای ایوان و بادگیر و تزئینات گچ بری متفاوتی بوده و سبک ساختمان و تراش های انجام شده در آن آدم را یاد ستون های بازار وکیل شیراز می اندازد. این قلعه زیبا در ۲۵۰ کیلومتری استان بوشهر قرار گرفته و بازدید از آن در تور جنوب به شما پیشنهاد می شود.

 

۱۰) خلیج نایبند

خلیج نایبند

تور طبیعت گردی بوشهر از آن سفرهایی است که مدام شما با جاذبه های متفاوت اش غافلگیر می کند. در این بین بد نیست سری به یکی دیگر از دیدنی های بوشهر یعنی خلیج نایبند در بندر کنگان بزنید. این خلیج بخشی از آبهای خلیج فارس است که بین مناطق هاله، بید خون، عسلویه و نخل تقی واقع شده و از سواحب بسیار زیبا و خوش رنگ و لعابی برخوردار است.

اگر اهل تورهای طبیعت گردی هستید، بازدید از خلیج نایبند بوشهر را از دست ندهید. این خلیج دارای سواحل ماسه ای و صخره ای است که ارتفاع آنها بین ۱ تا ۱۰ متر از سطح دریا است.

زیبایی طبیعی و سکوت مثال زدنی خلیج نایبند در کنار مناظر طلوع و یا غروب آفتاب چیزی است که در خلال گشت و گذار در مناطق شلوغ و پر رفت و آمد شهری، بسیار مورد نیاز بوده و حال و هوای خاصی را به تور تجربه گرا شما می دهد.

 

۱۱) ساحل ریشهر

ساحل ریشهر بوشهر

در هشت کیلومتری بوشهر و نزدیکی جاده سبزآباد، منطقه ای باستانی در جوار سواحل خلیج فارس به نام ریشهر قرار گرفته است. قدمت این منطقه ساحلی به هزاره اول تا سوم پیش از میلاد مسیح باز می گردد و رازهای زیادی را در خود نهان دارد!

بنابر شواهد تاریخی و آجرنبشته های ایلامی، نام قدیمی این منطقه لیان بوده و به عنوان پل ارتباطی تمدن های شرق و غرب محسوب میشده است. شما می توانید به راحتی به ساحب ریشهر به عنوان یکی دیگر از دیدنی های بوشهر قدم گذاشته و از جذابیت های متنوع آب های کم عمق و ساحل شنی این منطقه نهایت لذت و استفاده را ببرید.

 

۱۲) موزه رئیس علی دلواری

موزه رییس علی دلواری

در ۴۵ کیلومتری شهر بوشهر، خانه تاریخی یکی از جنگجویان به نام و سرداران مبارزه با استعمار استان بوشهر، یعنی رئیس علی دلواری به عنوان موزه در دسترس گردشگران و بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

رئیس علی دلواری یکی از مبارزین مشروطه طلب و رهبران اصلی قیام جنوب تنگستان و بوشهر در دوره جنگ جهانی اول بوده که فیلمی نیز درباره وی ساخته شده است. شما می توانید در تور جنوب از این خانه و موزه دیدنی بازدید کرده و با تاریخ پرفراز و نشیب مردم تنگستان و بوشهر آشنا شوید.

 

۱۳) آب انبار قوام

آب انبار قوام

آب انبار قوام یکی دیگر از دیدنی های بوشهر است که در غرب این شهر و در کناردریا قرار گرفته است. این آب انبار که به نام برکه نیز شناخته می شود دارای قدمتی ۱۵۰ ساله بوده و در زمان قاجار ساخته شده است.

آب انبار قوام طی سال های گذشته توسط بخش خصوصی به سفره خانه سنتی تبدیل شده و غذاهای بومی و دریایی متفاوت و خوش طعمی را به گردشگران ارائه می کند.

 

۱۴) کلوت های کوه مند

کلوت کوه های مند

در شهرستان دشستان استان بوشهر، منطقه ای به نام موند وجود دارد. با حضور در این منطقه و عبور از روستای چاوشی به باشی، با تپه هایی متفاوت و زیبا با اشکالی عجیب و غریب روبرو می شوید که براساس فرسایش باد و آب در زمین های سست و رسوبی تشکیل شده اند و به کلوت معروف هستند.

البته شهرت کلوت های شهداد کرمان از این منطقه بیشتر است، اما با بازدید از کلوت های کوه مند بوشهر، محال است که بتوانید به سادگی از کنار آن بگذرید و ساعتها به عکاسی و فیلمبرداری نپردازید.

اگر اهل تور طبیعت گردی و تور تجربه گرا در مناطق طبیعی و کوهستانی هستید، بازدید از این کلوت های دیدنی و سربرافراشته بوشهر را از دست ندهید!

 

۱۵) تالاب حله

تالاب حله

بوشهر به دلیل داشتن طبیعت متفاوت و دیدنی اش یکی از بهترین انتخاب ها برای تور جنوب محسوب می شود. شهرستان گناوه یکی از شهرهای استان بوشهر است که جزو جاذبه های گردشگری بوشهر نیز محسوب می شود.

اگر به بوشهر و گناوه سفر کردید، حتماً از تالاب حله این شهرستان نیز بازدید کنید. این تالاب خاص در محل تلاقی دو رودخانه شاپور و دالکی واقع شده و یکی از تالاب های مشهور جنوب ایران محسوب می شود.

تالاب حله یک اکوسیستم محلی است که در آن انواع پرندگان آبزی مهاجر از جمله دراج، حمامی، درنا، بط، پرستو، حواصیل و هفت رنگ زندگی می کنند. این تالاب بی نظیر جزو مناطق حفاظت شده است که در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی بوشهر واقع شده و جزو دیدنی های بوشهر به شمار می رود.

با حضور در این تالاب می توانید مستند حیات وحش را از نزدیک مشاهده کرده ودر طبیعتی بکر و بی مانند به عکاسی و فیلمبرداری از حیوانات زیبای این منطقه بپردازید.

 

۱۶) چشمه آبگرم قوچارک

چشمه آبگرم قوچارک

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بوشهر، چشمه آبگرم طبیعی قوچارک است که در مسیر جاده بوشهر به بندرعباس و پنج کیلومتری شهر اهرم واقع شده است. آب این چشمه ها دارای املاح مختلفی از جمله کلسیم، گوگرد و لیتیوم بوده و دارای خواص درمانی متعددی برای درمان انواع بیماری ها از جمله درد مفاصل، بیماری های پوستی و تنفسی است.

 

۱۷) قلعه کلات اهرم

قلعه کلات اهرم

اگر به بازدید از چشمه قوچارک بوشهر رفتید، حتما سری هم به قلعه زائر خضرخان بزنید. این قلعه بزرگ یکی دیگر از دیدنی های بوشهر است که دارای چهار برج و بارو و قلعه میانی است و متعلق به هم رزم رئیس علی دلواری بوده است.

در گذشته از این قلعه برای دفاع از حمله انگلیسی ها استفاده میشده و به عنوان محل نگهداری اسرای انگلیسی نیز در جنگ جهانی اول کاربرد داشته است.

 

۱۸)‌ قلعه خورموج دشتی

قلعه خورموج دشتی

تور بوشهرگردی پر است از بناهای تاریخی و بافت های قدیمی شهری که برای گردشگران جذابیت ویژه ای داشته و مورد استقبال همیشگی قرار می گیرد. قلعه خورموج دشتی یکی دیگر از دیدنی های تور جنوب است که دارای ظاهری شبیه به دوره ساسانی و سلجوقی بوده و برای دوره قاجار است.

متاسفانه در دوره پهلوی و بعد از آن بخش زیادی از این قلعه دیدنی مورد تخریب و آسیب زیادی قرار گرفت و از آن همه عظمت و شکوه، تنها یک برج سه طبقه زیبا در شهرستان دشتی باقی مانده که گردشگران با آن عکس یادگاری می گیرند.

 

۱۹)‌ کوه پردیس جم

کوه پردیس جم

اگر در تور جنوب خود به شهرستان جم استان بوشهر بروید با یک کوه دیدنی به شکل پوزه روبرو می شوید که جزو دیدنی های بوشهر محسوب می شود. این کوه که به پدری نیز معروف است، محل قرارگیری آتشکده و زادگاه و مکان غسل تعمید پدر جمشید پیشدادی از پادشاهان اساطیری ایران بوده است.

این کوه خاص و اساطیری به خلیج فارس اشراف داشته و از زیبایی طبیعی و آب و هوای متفاوتی برخوردار است. شما  می توانید با حضور در این ناحیه از کوه و دیوارهای بزرگ و صیقل یافته دیدن کرده و عکس های جذابی بیاندازید.

 

۲۱) گور دختر

گور دختر

یکی دیگر از دیدنی های تور طبیعت گردی بوشهر، یک آرامگاه سنگی و باستانی به نام گور دختر است که در جاده تنگه ارم، بین استان فارس و بوشهر واقع شده است. این بنا شباهت زیادی به مقبره کوروش دارد و از چند تخته بزرگ سنگی و مستطیل شکل تشکیل شده است.

گور دختر متعلق به دوره هخامنشی است و مشخص نیست که متعلق به چه کسی بوده است، اما ممکن است آرامگاه مادر کوروش یعنی آتوسا، خواهر کوروش یعنی ماندانا و یا حتی دختر کوروش کبیر باشد.

گور دختر در منطقه وسیع سرسبز دشت در جوار مناطق مرتفع کوهستانی قرار گرفته و بازدید از آن به تمامی گردشگران تور جنوب پیشنهاد می شود.

 

۲۲) عمارت ملک

عمارت ملک

در شش کیلومتری بوشهر، یک بنای تاریخی و متعلق به دوره قاجار وجود دارد که به عمارت ملک معروف است. این بنا متعلق به تاجر مشهوری به محمد مهدی ملک التجار بوده و با مصالح بومی ساخته شده است. این عمارت دیدنی از بخش های مختلفی نظیر سالن ضیافت، بارو، شاه نشین، چندین اتاق و ایوان تشکیل شده و در سالهای پس از تسخیر انگلیسی ها، برای مدتی به مقر نظامی تبدیل شده است.

شما می توانید با حضور در این منطقه و بازدید از عمارت ملک، عکسهای سلفی جذابی از خودتان در کنار این بنای زیبا بیاندازید.

 

۲۳)‌ بازار بوشهر

بازار بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر تنها به مناظر طبیعی و ابنیه های تاریخی محدود نمی شود و بازار قدیمی بوشهر نیز خود از دیدنی های بوشهر به شمار می رود.

معماری این بازار زیبا برای دوره قاجار است و به گونه ای است که دارای نور طبیعی مناسبی بوده و از ورود برف و باران به داخل فضای بازار جلوگیری می کند. کافی است تا به بازار بوشهر سر بزنید تا با انواع خوراکی های محلی، صنایع دستی و انواع سوغاتی های جذاب جنوب ایران روبرو شوید.

 

۲۴) اسکله جفره بوشهر

اسکله جفره بوشهر

اسکله جفره یکی از بهترین جاذبه های گردشگری بوشهر است که در سوال شمال غربی واقع شده و چشم انداز متفاوت و دیدنی از خلیج فارس را به بازدید کنندگان نشان می دهد. شما می توانید با قایق های موتوری به گشت و گذار در محدوده اطراف بپردازید و یا از میان ماهی های تازه صید شده و تازه، خرید کرده و یک غذای خوش طعم دریایی برای خود بپزید.

همچنین این امکان را دارید تا در این منطقه گردشگری به پیاده روی در میان هیاهوی مرغان دریایی پرداخته و در کنار مناظر زیبای طلوع و یا غروب آفتاب عکسبرداری کنید.

 

۲۵) موزه دریانوردی خلیج فارس

موزه دریانوردی

اگر اهل موزه گردی در سفر هستید، بهتر است بازدید از موزه دریانوردی خلیج فارس محله سبزآباد بندر بوشهر را در برنامه تور جنوب خود قرار دهید. محل این موزه شامل ساختمان کنسولگری و عمارت معروف کلاه فرنگی است که در سال ۱۸۵۸ میلادی تاسیس شده است.

در محوطه موزه قریب به ۴۰ فروند زیرسطحی جنگی دریایی و شناور سطحی دوره قاجار و کشتی پرسپولیس قرار گرفته  و درون عمارت کلاه فرنگی هم انواع تجهیزات هدایت دریایی، ضد هوایی، تجهیزات جنگی، مخابراتی، سفالینه های و موارد جذاب تاریخی دیگر برای بازدید عموم قرار گرفته است.

 

۲۶)‌ بندر سیراف

بندر سیراف

سیراف یکی از بزرگ ترین بندرهای تاریخی ایران است که در شهرستان کنگان بوشهر واقع شده و تا سال ۸۷ به نام بندر طاهری شناخته میشد. این بندر مابین کنگان و بندر عسلویه قرار گرفته و به عنوان حائلی بین دریا و کوه، تنها از یک خیابان برخوردار است.

این منطقه در گذشته و در زمان تجارت جاده ابریشم دارای اهمیت بالایی بوده و محل زندگی اقوام یهودی بوده است. گفته می شود که از زمان حمله اعراب به ایران و اسلام آوردن یهودی های این منطقه، این بندر به طاهری تغییر نام یافته است.

شما می توانید با بازدید از این بندر تاریخی بوشهر از سایرآثار تاریخی نزدیک آن از جمله مسجد جامع، دژ باستانی و قلعه نصوری دیدن کنید.

شما می توانید با شرکت در تورهای بوشهر، تورهای طبیعت گردی و تورهای جنوب ایران، سفر متفاوتی را تجربه کنید.