۱۵ جاذبه‌ گردشگری برتر چابهار

 ۱۵ جاذبه‌ گردشگری برتر چابهار

اگر مایل هستید تا متفاوت ترین تور تجربه گرا و تور طبیعت گردی ایران را تجربه کنید، پیشنهاد تورلین به شما بازدید از جاذبه های برتر چابهار است. شهری بندری در جنوب غربی استان سیستان و بلوچستان که همجوار با ساحل دریای عمان و اقیانوس هند است.

منطقه آزاد چابهار یک بندر اقیانوسی ویژه و دیدنی است که به واسطه آب و هوای فوق العاده و همیشه بهاری نام چهار بهار یا همان چابهار را از آن خود کرده است. وجود آب و هوای گرمسیری، رطوبت نسبی و بادهای موسمی در کنار جاذبه های گردشگری چابهار موجب شده تا گشت و گذار در این شهر به یکی از بهترین انتخاب های تور جنوب تبدیل شود.

چابهار شهر تالاب های صورتی، آتشفشان های گلی، محل تلاقی بیابان و دریا، جنگل های آبی و کوه های فرازمینی است که مطمئنا از همان لحظه ورود دل شما را با خود خواهد برد.

اما پیش از معرفی دیدنی های چابهار باید این موضوع را به شما بگوییم که تور چابهار گردی به دلیل وجود جاذبه های متنوع طبیعی و گردشگری به بیش از دو تا سه روز زمان نیاز دارد و بهتر است از یک وسیله شخصی و یا یک تور تجربه گرا حرفه ای برای گردش در تمام بخش های این شهرستان و روستاهای دیدنی اطراف استفاده کنید.

 

۱) تالاب لیپار

تالاب لیپار

در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار، در نزدیکی روستای زیبای رمین و در مسیر جاده ساحلی چابهار به بندر گواتر با یکی از متفاوت ترین دیدنی های چابهار روبرو خواهید شد. تالاب لیپار تنها تالاب رنگی و صورتی در ایران و یکی از ۴ تالاب رنگی در جهان است. شاید عکس این تالاب متفاوت را پیش از سفر به چابهار در اینترنت و یا شبکه های اجتماعی دیده باشید و اینطور فکر کنید که حتماً فتوشاپ است!

اما زمانی که در تور چابهارگردی از نزدیک از این پدیده طبیعی دیدن کنید، میفهمید که چابهار چه جواهرهایی را در دل خود جای داده است. بنابر نظر دانشمندان، رنگ زیبای تالاب لیپار بخاطر وجود پلانکتون های گیاهی آب های دریای عمان است و تجمع و فعالیت آنها در کمال ناباوری این رنگ زیبا را در سراسر تالاب به وجود آورده است.

اما جاذبه تالاب لیپار تنها به این مورد ختم نمی شود و پذیرایی از انواع پرندگانی نظیر تیهو، عقاب دشتی، فلامینگو، حواصیل و باقرقره، یک مستند واقعی حیات وحش را برای شما فراهم کرده و موجب زیباتر شدن عکس ها و فیلم های شما خواهد شد.

به طور حتم تالاب لیپار یکی از بهترین دیدنی های چابهار است و شما می توانید با استفاده از تجهیزات در دسترس نظیر سوئیت ها، سالن های پذیرایی و سکوی رصد ستارگان، اقامت بی نظیری را در این محل تجربه کنید.

 

۲) کوه های مریخی

کوه‌های مریخی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری چابهار، مجموعه کوه های متفاوتی است که به کوه های مینیاتوری و کوههای مریخی معروف است و با ظاهر خاص و دیدنی که دارد هر گردشگری را به سمت خود می کشاند.

در کیلومتر ۴۰ جاده چابهار به گواتر سلسله کوه های خوش تراش مریخی در نزدیکی ساحل کچو تا خلیج گواتر نمایان می شوند، این کوه ها جنسی رسوبی داشته و جزو پدیده های جذاب مورفولوژی به شمار می روند.

پیشنهاد می کنیم حتماً در تور طبیعت گردی چابهار خود بازدید از کوه های مریخی را در برنامه خود قرار دهید و در کنار این کوه‌های متفاوت و فرازمینی، عکسهای خیره کننده و جذابی بیاندازید.

البته در صورتی که قصد کوه نوردی و رفتن به عمق این کوه های جذاب را داشته باشید، مطمئناً به راهنما و تجهیزات کوه نوردی نیاز خواهید داشت، اما برای عکسبرداری و بازدید از نمای کلی این جاذبه طبیعی نیازی به این گونه تجهیزات نخواهید داشت.

 

۳) کوه گل افشان

گل افشان

 

در نقطه ای نزدیک به کنارک و بندری به نام تنگ، یکی دیگر از دیدنی های چابهار یعنی کوه‌های گل افشان با ارتفاع ۱۰۰ متری و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از شهرستان چابهار قرار دارد.

شاید این فاصله از شهر کمی به نظر زیاد برسد و آنچنان مایل نباشید تا این مسافت را برای دیدن یکی از جاذبه های گردشگری چابهار بپیمایید، اما به شما این قول را می دهیم که بازدید از کوه های گل افشان چابهار ارزشش را دارد.

چابهار شهر عجایب طبیعی است و کوه های گل افشان یکی از دیدنی ترین عجایب آن به شمار می رود، زمانی که به این کوه ها می رسید، باید به بالای آن بروید تا با پدیده گل افشانی گل های خاکستری این کوه از نزدیک روبرو شوید.

در واقع در بالای کوه، یک چاله با عمق نیم متر و قطری کمتر از یک متر قرار گرفته که از گلی با خاصیت درمانی به رنگ خاکستری پوشیده شده و همانند کوه های آتشفشانی، در فواصل مختلف زمانی، با ترکیدن حباب های این چاله، مقداری گل به اطراف پرتاب می شود.

کوه های گل افشان از چندین کوه با ارتفاع و اندازه های مختلف تشکیل شده که تنها یکی از آنها فعال بوده و گل افشانی می کند و سایر کوه ها که ارتفاع کمتری دارند، اکنون در حالت غیرفعال و خاموش به سر می برند.

واژه ها توانایی توصیف زیبایی و خاص بودن این پدیده طبیعی را ندارند و تا زمانی که به دیدن این جاذبه طبیعی در تور تجربه گرا چابهار نروید، نمی توانید به طور کامل آن را حس و لمس کنید.

 

۴) خلیج گواتر

خلیج گواتر

تور چابهارگردی پر است از دیدنی های طبیعی و فعالیت های تجربه محور و آنقدر سرگرم کننده و زیباست که دلتان می خواهد زمان بسیار بیشتری را صرف گشت و گذار تور جنوب بکنید.

خلیج و بندر گواتر یکی دیگر از جاذبه های گردشگری چابهار است که هم مرز با پاکستان بوده و آخر شهرستان چابهار محسوب می شود، از این رو بسیاری از قایقرانان این منطقه با دقت و توجه بیشتری در این بندر حرکت می کنند و حواسشان هست که یک موقع به اشتباه وارد مرز پاکستان نشوند.

گواتر یک خلیج نسبتاً کوچک در امتداد ساحل مکران و کرانه دریای عمان است و در شرقی ترین نقطه از ایران قرار دارد.

آب زلال دریای عمان و خلیج گواتر، آرامش بی مثال این منطقه و وجود جنگل های حرا، همگی موجب شده اند تا خلیج گواتر به یکی از بهترین دیدنی های چابهار تبدیل شود. زمانی که به این خلیج می روید ممکن است انتظار داشته باشید که با جنگلی در کنار ساحل دریا روبرو شوید، اما کاملاً در اشتباه هستید، چون جنگل های دیدنی حرا از مجموعه ای از درختان خاص در داخل آب تشکیل شده اند که منظره ای دیدنی و متفاوت را برای شما به تصویر می کشند.

کافیست تا با قایق های محلی به دیدار این جنگل ها بروید تا با زیبایی غیرقابل وصف آن در کنار حضور انواع پرندگان مهاجر روبرو شوید. تورلین به شما پیشنهاد می کند که از صبح به خلیج گواتر چابهار بروید تا بتوانید به خوبی از زیبایی های این منطقه مرزی لذت برده و زمانی کافی برای گشت و گذار در روستای گواتر، بازدید از جنگل حرا و معاشرت با مردم مهمان نواز این منطقه داشته باشید.

شما می توانید که از هنرهای سنتی مثل حصیربافی روستایی ها دیدن کرده، با استفاده از گزینه بوم گردی، شب را در گواتر بگذرانید و با خرید از صنایع دستی و خوراکی های محلی مردم بومی گواتر، از این قشر دوست داشتنی حمایت کنید.

 

۵)‌ روستای درک

روستای درک

 

همانطور که در مطلب معرفی کویرهای ایران در مورد این روستای دیدنی و خاص شهرستان چابهار صحبت کردیم، روستای درک یکی از متفاوت ترین جاذبه های گردشگری چابهار است که با داشتن مناظر استثنایی کویر و ساحل دریا، طرفداران بسیاری دارد.

روستای درک در شهر کنارک و بخش زرآباد چابهار قرار گرفته و آنقدر زیبا و رویایی است که نمی توان به اندازه کافی زیبایی های چشم نواز آن را توصیف کرد. زمانی که به این روستا قدم می گذارید، با انواع ساحل های ماسه ای، شنی، مرجانی و صخره ای روبرو می شوید که در فواصل کمی در کنار یکدیگر و در کنار درختان سر به فلک کشیده نخل و موز قرار گرفته اند.

زیبایی و آرامش وصف ناپذیر روستای درک و طبیعت مثال زدنی این منطقه تنها محدود به سواحل زیبای دریا نمی شود، بلکه شما با فاصله بسیار کمی امکان تجربه کویرگردی و بیابان گردی را در کنار ساحل دریا دارید.

در واقع، روستای درک، محل تلاقی ساحل دریا با کویر گسترده و رمل های مرتفع شنی است و منظره طبیعی بسیار متفاوتی را برای شما رقم می زند.

تورلین به شما توصیه می کند که در بازدید از روستای درک در تور طبیعت گردی جنوب، حتماً یک دوربین و یا گوشی با دوربین با کیفیت به همراه داشته باشید تا بتوانید از مناظر طلوع و یا غروب آفتاب در امتداد کویر و ساحل زیبای این منطقه عکسبرداری و فیلمبرداری نمایید.کمی صبر و دقت و ذوق عکاسی، عکس های بسیار خاصی را در روستای درک برای شما به ارمغان می آورد.

 

۶)‌ مسجد جامع تیس

مسجد تیس

مسجد جامع تیس یکی دیگر از دیدنی های چابهار است که مشابه مساجد موجود در کشورهای همسایه ایران یعنی پاکستان و هندوستان ساخته شده و از قدمت بسیار زیادی یعنی چیزی در حدود ۱۲۵۰ سال برخوردار است.

اینطور گفته می شود که مسجد جامع تیس، دومین مسجد ساخته شده در ایران پس از ورود اسلام است و مانند سایر مساجد اهل تسنن دارای تنها یک مناره است. در ساخت این مسجد باستانی برخلاف سایر مساجد ایرانی از کاشی های آبی و تزئینات متداول معماری ایرانی استفاده نشده و به جای آن، رنگ های سبز و قرمز و شیشه کاری های رنگارنگ در آن به کار رفته است.

 

۷) درخت مکرزن معابد

درخت مکرزن معابد

یکی از دیدنی های تور چابهار گردی، بازدید از درخت انجیر معابد هندی است که به نامهای لور، انجیر معابد، انجیر هندی و درخت مکرزن نیز شناخته می شود. این درخت ها دارای ظاهر متفاوتی هستند و سوژه های عکاسی بسیار خوبی محسوب می شوند، این بدین خاطر است که درخت مکرزن از تنه های فراوان پهنی تشکیل شده که با گذشت زمان و عمر بیشتر درخت به تعداد تنه و شاخه های آن افزوده می شود.

معمولاً شاخه های درخت انجیر معابد چابهار پس از قد کشیدن دوباره به داخل زمین شنی فرو رفته و به همین خاطر ظاهری متفاوت را به تصویر می کشد. این درخت دارای شاخ و برگ فراوان و میوه های نارنجی رنگ است و جزو جاذبه های تور جنوب محسوب می شود.

 

۸) مسجد جامع دزک

مسجد جامع دزک

از دیدنی های چابهار می توان به مسجد جامع دزک اشاره کرد که در ۳ کیلومتری شرق سراوان قرار گرفته و به سبک مساجد اوایل اسلام ساخته شده است. پیش بینی می شود که قدمت ساخت این مسجد به دوران صفوی برگردد؛ مصالح به کار رفته در این مسجد دیدنی شامل خشت، تنه درخت خرما، گل و درخت گز می شود و فضای ساده و آرامش بخش، معماری متفاوت و ستون های متعدد آن ارزش بازدید را برای گردشگران تور تجربه گرا دارد.

 

۹) موزه محلی چابهار

موزه محلی چابهار

اگر اهل موزه گردی و بازدید از اشیای تاریخی و باستانی هستید، دیدن موزه محلی چابهار به شما در تور چابهار گردی توصیه می شود. این موزه بومی در ساختمان قدیمی فرمانداری چابهار واقع شده و قدمت آن به دوران قاجار بر می گردد.

این موزه دارای دو طبقه است و آثار تاریخی، مردم شناسی و معاصر و اسناد و کتب تاریخی را در خود جای داده است که می تواند برای دوست داران تاریخ و فرهنگ ایران جذاب و دیدنی باشد.

 

۱۰)‌ فواره بلوچستان

فواره بلوچستان

یکی از متفاوت ترین جاذبه های گردشگری چابهار، فواره بلوچستان است که همانند تالاب لیپار و کوه های گل افشان یک پدیده طبیعی و دیدنی دیگر از این شهرستان جذاب و همیشه بهار است. برخورد آب دریا با صخره های سنگی ساحل بریس موجب می شود تا آب با فشار زیاد از حفره های موجود در صخره به بیرون فواره کند و یک منظره متفاوت و جالب را در جلوی چشمان شما رقم بزند.

 

۱۱) روستای رمین

روستای رمین

در فاصله ۷ کیلومتری از بندر چابهار، روستای رمین به عنوان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری چابهار قرار گرفته است. این روستا دارای طبیعتی بکر و فوق العاده دیدنی است و بازدید از آن به تمامی گردشگران تور چابهارگردی پیشنهاد می شود.

با قدم گذاشتن به روستای رمین، شما می توانید از مجموعه متفاوت تالاب لیپار، جنگل های حرا و گز و درخت انجیر معابد دیدن کنید. روستای رمین در مسیر جاده ساحلی گواتر قرار گرفته و میزبان پرندگان بسیار زیبایی از جمله حواصیل، فلامینگو، تیهو و طاووسکن است.

جاذبه های طبیعی و مهمان نوازی مردم روستای کتاب خوان رمین موجب شده تا این منطقه به یکی از بهترین مناطق گردشگری چابهار تبدیل شود.

 

۱۲) روستای شیرگواز

روستای شیرگواز

در شمال شرقی شهرستان چابهار در منطقه باهوکلات، یکی دیگر از دیدنی های چابهار یعنی روستای شیرگواز قرار گرفته است. نام عجیب این روستا از ترکیب دو اسم شیر و گراز تشکیل شده و این موضوع بخاطر این است که این منطقه خاستگاه انواع حیوانات وحشی است.

این روستای زیبا و دیدنی در نوار سبز غرب چابهار قرار گرفته و در آن انواع فعالیت های باغداری، دامداری و کشاورزی انجام می شود، همچنین در این روستا انواع میوه های استوایی و خوشمزه از جمله موز، انبه و پاپایا و یکی از مرغوب ترین انواع قهوه کشت و برداشت می شود که می تواند برای گردشگران تورچابهارگردی جذابیت ویژه ای داشته باشد.

 

۱۳) ساحل صخره ای

ساحل صخره ای

یکی دیگر از جاذبه های تور طبیعت گردی چابهار، ساحل صخره ای و یا ساحل دریا بزرگ این شهرستان است که زیبایی طبیعی بسیار خیره کننده ای داشته و به سادگی شما را جذب خود می کند. این ساحل زیبا و صخره ای در حاشیه دریای عمان قرار گرفته و نزدیکی ساحل با دریا موجب شده تا برخورد آب با دیواره صخره ها، موج فشان های خارق العاده ای را به وجود آورد. صحنه ای که هم برای مشاهده و هم برای فیلمبرداری و خاطره سازی بسیار عالی است.

آرامش، زیبایی و ابهت ساحل صخره ای چابهار به گونه ای است که دوست دارید ساعتها در آن زمان گذرانده و به تماشای اطراف بپردازید.

 

۱۴) منطقه حفاظت شده گاندوها

گاندوها

 

اگر دارای فوبیا و ترس از انواع تمساح نیستید و دوست دارید تا در تور تجربه گرا چابهار، آنها را از نزدیک ببینید، باید به شما این نوید را بدهیم که منطقه حفاظت شده گاندو در باهوکلات خاستگاه اصلی تمساح های بومی گاندوی ایرانی است که پوزه های کوتاهی داشته و البته همانند سایر تمساح های دنیا درنده و وحشی هستند.

اگر مایل به بازدید از گاندوها از فاصله ای نزدیک هستید، باید ۹۰ کیلومتر به سمت شرق چابهار حرکت کنید تا بتوانید حرکت و یا حتی دعوای چندین گاندو را در برکه های این منطقه مشاهده کنید. توصیه می کنیم تا حد ممکن فاصله خود را رعایت کنید و خیلی به برکه ها نزدیک نشوید، چون احتمال وقوع آسیب های جدی از سوی گاندوها برای شما وجود دارد.

 

۱۵) غارهای بان مسیتی

غارهای بان مسیتی

در ۵ کیلومتری شمال غربی روستای تیس و در نزدیکی دامنه کوه، ۳ غار متشکل از یک غار طبیعی و دو غار مصنوعی واقع شده که دارای یک آرامگاه کوچک نیز هست. غارهای بان مسیتی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری چابهار محسوب می شوند که به گفته بومیان برای انجام آیین های مذهبی قومی و قبیله ای مورد استفاده قرار می گیرد.

بد نیست بدانید که نام بان مسیتی در زبان بلوچی به معنی خداپرست و پرستش گاه است و به عنوان جایی مقدس برای بومیان منطقه محسوب می شود.

شما می توانید در صورت تمایل از تورهای چابهار و تجربه گرای تورلین رای سفر خود به این شهرستان زیبا و دیدنی استفاده کرده و یک سفر ماجراجویانه پرماجرا و خاطره انگیزه را به همراه ما تجربه کنید.