دیدنی های کاشان؛ گشتی در ۱۸ جاذبه تاریخی و طبیعی کاشان

 دیدنی های کاشان؛ گشتی در ۱۸ جاذبه تاریخی و طبیعی کاشان

دیدنی های کاشان؛ گشتی در ۱۸ جاذبه تاریخی و طبیعی کاشان

معمولا همه ما دوست داریم در مورد تاریخ، تمدن، فرهنگ گذشته و اجداد خودمان بدانیم. از این رو با سفر کردن به بعضی از شهرهای اصیل ایران مثل کاشان؛ می‌توانیم از تاریخ و تمدن گذشته سردربیاریم و از دیدنی های کاشان لذت ببریم.

همانطور که می‌دانید کاشان قدمتی ۷۵۰۰ ساله دارد و در میان گردشگران بسیار محبوب است. با سفر کردن به کاشان، می‌توانید کلی تجربه‌های دلنواز مثل قدم زدن در باغ فین کاشان، دیدن گلاب‌گیری قمصر در ماه اردیبهشت، دیدن خانه‌های تاریخی با معماری چشمگیر، دیدن ستاره‌ها در شب کویر و … را داشته باشید.

برای تمامی این تجربه‌ها هم در صورت تمایل، می‌توانید در تور کاشان تورلین شرکت کنید؛ تا لحظات خوشی را کنار همدیگر داشته باشیم.

در این مطلب از تورلین، می‌خواهیم گشتی در ۱۸ جاذبه دیدنی در کاشان و اطراف آن بزنیم. پس در ادامه بیایید تا با هم سفری دلنشین به جاهای دیدنی کاشان داشته باشیم.

 

معرفی دیدنی های کاشان

همانطور که گفتیم کاشان قدمتی بسیار بالا دارد و هر ساله انتخاب بسیاری از گردشگران برای سفر است. با سفر کردن به کاشان؛ می‌توانیم کشته شدن امیرکبیر در حمام فین، حکایت آتشکده هارپاک در ابیانه، حکایت حوض جوشان در دل باغ فین و … را بدانیم. پس کوله بارتان را ببندید، تا سفری لذت بخش به دیدنی های کاشان داشته باشیم.

 

۱- حمام و باغ فین جزو بهترین دیدنی های کاشان

باغ فین کاشان

از اولین جاهای دیدنی کاشان که بیشتر ما آن را می‌شناسیم یا از نزدیک دیده‌ایم؛ باغ و حمام فین کاشان است. باغ فین جزو باغ‌های ثبت شده در یونسکو محسوب می‎‌شود.

زیبایی حیرت برانگیز آن هرکسی را به خود خیره می‌کند. این باغ قدمت بسیار بالایی دارد و با دیدن معماری شگفت‌انگیز آن ذوق زده می‌شوید.

در باغ فین، می‌توانید نقش و نگارهای دوران صفوی، حوض جوشان در دل زمین، آب نماهای دلنواز، درخت‌های صدساله و … را تماشا کنید. پیشنهاد می‌شود در تور تجربه گرا حتما در داخل حوض آرزو باغ فین، سکه بیاندازید تا شور و نشاط لذت بخشی را دریافت کنید.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید حمام فین محل قتل امیرکبیر بوده است. بر اساس روایت‌های گذشته روزی که امیرکبیر در حمام بوده، تعدادی از دشمنان، او را به قتل می‌رسانند.

اگر به داخل حمام بروید می‌توانید جایگاهی که ایشان به قتل رسیده را تماشا کنید. گفتنی است که حمام فین شامل دو بخش کوچک و بزرگ می‌شود که در بخش حمام کوچک، امیرکبیر به قتل رسید.

 

۲- خانه بروجردی‌ها با بادگیرهای خاص

خانه بروجردی‌ها

کاشان خانه‌های تاریخی زیادی دارد. یکی از خانه‌های تاریخی کاشان، خانه بروجردی‌ها است. قدمت این خانه به دوره قاجار برمی‌گردد و معماری شاهانه‌ای دارد.

اگر در تور تجربه محور کاشان شرکت کردید، توصیه می‌کنیم حتما به پشت بام خانه بروید و بادگیرهای جذاب  آن را از نزدیک تماشا کنید.

شاید شما هم با شنیدن بادگیرهای کلاه فرنگی خانه بروجردی‌ها تعجب کنید؛ اما بد نیست بدانید که در گذشته به این بادگیرها کلاه فرنگی می‌گفتند.

 

۳- خانه طباطبایی‌ها با تزئینات فوق‌العاده

خانه طباطبایی

یگی دیگر از خانه‌های تاریخی، خانه طباطبایی‌ها نام دارد. این خانه هم مثل بروجردی‌ها معماری اعجاب‌انگیزی دارد که با دیدن آن شگفت زده می‌شوید.

این خانه سه بخش مجزای بیرونی، خدمه و اندرونی دارد. هر کدام از آنها تزئینات خاصی دارند. تورلین توصیه می‌کند حتما از جای به جای این خانه عکس بگیرید، تا خاطرات طباطبایی‌ها را برای همیشه در آرشیو عکس‌های خودتان داشته باشید.

 

۴- خانه عامری‌ها با بلندترین بادگیر

خانه عامری‌ها

 

از دیگر دیدنی های کاشان که هم می‌توانید در آن اقامت کنید و هم در مورد گذشته آن بدانید؛ خانه عامری‌ها است. این خانه به بلندترین بادگیر معروف بوده و قدمت آن به دوره زندیه برمی‌گردد.

اگر در تور چند روزه کاشان شرکت کردید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از بادگیرهای عامری‌ها دیدن کنید. از فروشگاه‌های صنایع دستی آن نیز، برای خودتان سوغات کاشان را تهیه کنید.

 

۵- خانه عباسیان با زیبایی چشمگیر

خانه عباسیان

 

 

یکی از جاهای دیدنی کاشان که فوق‌العاده منحصر به فرد است؛ جایی نیست جز خانه عباسیان. این خانه به عنوان زیباترین خانه تاریخی شناخته شده و بسیاری از فیلم‌های مشهور مثل ملاصدرا در این خانه فیلم برداری شده است.

پیشنهاد می‌شود در تور یک روزه حتما سری به رستوران عباسیان بزنید. لذت چشیدن غذاهای معروف کاشان را در این رستوران داشته باشید. گفتنی است که این خانه جزو ثبت آثار ملی هم قرار دارد.

 

۶- حمام سلطان امیراحمد

حمام سلطان امیر احمد

 

از دیگر جاذبه های گردشگری کاشان، حمام سلطان امیراحمد است. این حمام معماری بسیار چشم‌گیری دارد که هر کسی را به خودش مات و مبهوت می‌کند.

وقتی زیبایی‌های داخل حمام را تماشا می‌کنید، ممکن است تا مدتی حرکت نکنید؛ اما وقتی به خود می‌آیید، می‌بینید که چه قدر از خودتان در داخل حمام سلطان امیراحمد عکس گرفتید!

کاشی کاری‌های آبی، شیشه‌های جذاب رنگی، نقاشی‌های اعجاب‌انگیز همه و همه باعث شده تا فضای داخل حمام خوش نقش و نگار شود. پیشنهاد می‌شود در تور دو روزه کاشان و عکاسی، حتما از جاهای بکر حمام مثل پشت بام عکس‌های حرفه‌ای بگیرید.

 

۷-  مسجد جامع کاشان

مسجد جامع کاشان

 

مسجد جامع کاشان جزو قدیمی‌ترین جاذبه‌ های گردشگری کاشان محسوب می‌شود. این مسجد قدمت بسیار بالایی دارد. وقتی که از این مسجد بازدید می‌کنید؛ باید سر به هوا باشید، تا سقف و کاشی‌کاری خوش رنگ آن را تماشا کنید.

بد نیست بدانید که نوشته‌های روی کاشی کاری‌ها توسط افرادی مثل عبدالکریم و حسین محمد کاظم اصفهانی انجام شده است.

 

۸- مدرسه و مسجد  آقا بزرگ با بناهای فوق‌العاده منحصر به فرد

مسجد و مدرسه اقابزرگ

جاهای دیدنی کاشان آنقدر جالب هستند که شما را به همراه خود به اعماق گذشته می‌برند. از دیگر دیدنی های کاشان، مدرسه آقا بزرگ است. این مدرسه با معماری و مقرنس کاری خارق‌العاده طراحی شده که هر کسی را عاشق خودش می‌کند.

این مدرسه بناهای مختلفی مثل شبستان، سردر، صحن مرکزی، مسجد و … را دارد. پیشنهاد می‌شود در تور چند روزه حتما از این مدرسه هم بازدید کنید. همچنین از معماری پر ابهت و شگفت‌انگیز مثل گچ بری‌ها، کاشی‌کاری‌ها و مقرنس کاری‌ها عکس بگیرید.

 

۹- تیمچه امین‌الدوله

تیمچه امین‌الدوله

از دیگر جاهایی که دیدن آن را به هیچ وجه نباید از دست دهید؛ تیمچه امین‌الدوله است. این تیمچه همانند دیگر جاهای تاریخی کاشان معماری خاصی دارد.

البته هنر و سبک معماری آن با دیگر مکان‌های تاریخی متفاوت‌تر است. به طوری که شما را محو ابهت و زیبایی خاص خودش می‌کند.

بد نیست بدانید که این تیمچه را کاروانسرای امین‌الدوله هم می‌نامند. این تیمچه دو در چوبی دارد که در نهایت به بازار کاشان وصل می‌شود.

 

۱۰- بازار اصیل کاشان

بازار اصیل کاشان

در سفر به کاشان یکی از جاهایی که حتما باید به آن بروید، بازار کاشان است. قدمت این بازار به دوره صفوی برمی‌گردد.

پیشنهاد می‌شود در تور یک روزه کاشان، حتما گشتی در بازار بزنید؛ تا هم از معماری دلنشین بازار لذت ببرید و هم خریدهای جانانه مثل صنایع دستی و سنتی کاشان را انجام دهید.

 

معرفی جاهای دیدنی اطراف کاشان

اگر تا اینجای مطلب با خودتان گفته‌اید که دیدنی های کاشان را تا مقدار کافی شناختم، سخت در اشتباه هستید. چون با جاهای دیدنی اطراف کاشان هنوز آشنا نشده‌اید.

گفتنی است که دیدنی‌های اطراف کاشان برای طبیعت‌گردان و گردشگری تجربه گرا نیز، مقصد مناسب سفر محسوب می‌شود. از این رو در ادامه جاذبه‌های اطراف کاشان را معرفی می‌کنیم.

 

۱- روستای ابیانه؛ مقصد محبوب گردشگران

روستای ابیانه

ابیانه یکی از روستاهای سرخ رنگ اطراف کاشان است. امروزه به عنوان مقصدی شناخته شده و محبوب برای گردشگران به شمار می‌آید.

با سفر به ابیانه، می‌توانید لذت تماشای خانه‌های آجری و سرخ رنگ، قدم زدن در روستایی تاریخی، شنیدن حکایت و داستان‌های تاریخی آتشکده هارپارک را هم داشته باشید.

اگر با تور طبیعت گردی کاشان همراه شدید، توصیه می‌کنیم حتما با لباس‌های محلی روستایی عکس بگیرید. همچنین حتما از زنان روستایی، صنایع دستی و خوراکی‌های خوشمزه محلی را خریداری کنید، تا کمکی هم به جامعه محلی کرده باشید.

 

۲- قمصر؛ بهترین مقصد برای عاشقان گلاب‌گیری

قمصر

شاید شما هم نام قمصر را شنیده‌اید؛ اما فقط شنیدن نام قمصر کافی نیست. بلکه قمصر را باید از نزدیک به خصوص در ماه اردیبهشت ببینید.

در اردیبهشت ماه، هر ساله در قمصر گلاب‌گیری انجام می‌شود. عطر بوی گلاب قمصر همه را به خود مسحور می‌کند. پیشنهاد می‌شود در تور گلاب گیری کاشان برای خودتان از قمصر گلاب تهیه کنید.

همچنین اگر در تور گلاب گیری شرکت کردید، توصیه می‌کنیم خودتان دست به کار شده و تجربه چیدن گل و گلاب‌گیری را داشته باشید.

 

۳- شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی نوش‌آباد

از دیگر جاهای دیدنی اطراف کاشان که مقصدی وهم‌انگیز است؛ جایی نیست جز شهر زیرزمینی نوش آباد. اگر شما هم عاشق کشف کردن جاهای جدید هستید؛ شهر زیرزمینی نوش آباد بهترین مقصد برای تجربه و کشف کردن است.

این شهر زیرزمینی در نزدیکی کاشان قرار دارد که راهروهای اسرارانگیزی دارد. قدم زدن در این راهرو و کانال‌ها، تجربه‌های دوست داشتنی را به شما اضافه می‌کند. پیشنهاد می‌شود در تور تجربه گرا حتما به همراه لیدر تور حرکت کنید، تا از مسیر منحرف نشوید.

 

۴- آبشار نیاسر؛ آبشاری دل‌انگیز برای طبیعت‌گردان

آبشار نیاسر

اگر بعد از تاریخ‌گردی در کاشان؛ دلتان طبیعت‌گردی هم می‌خواهد. جای نگرانی نیست کافیست به آبشار نیاسر؛ در چند کیلومتری کاشان بروید. آبشار نیاسر فضایی سرسبز و فوق‌العاده چشم‌نواز دارد که آب و هوای خنک آن هر کسی را جذب می‌کند.

با رفتن به آبشار نیاسر، با یک تیر، دو نشان خواهید زد. چرا که به غار نیاسر هم می‌توانید بروید. غار نیاسر برای کسانی که اهل کشف کردن هستند؛ مقصد جالبی است.

در این غار اسکلت‌های استخوانی انسان‌های دوره باستان را می‌توانید از نزدیک ببینید. پیشنهاد می‌شود در تور تجربه محور حتما به راهروهای خوف‌انگیز آن بروید تا تجربه جالبی را کسب کنید.

 

۵- تپه‌های باستای سیلک

تپه‌های سیلک

در سفر به جاهای دیدنی اطراف کاشان، اگر شما هم می‌خواهید از تمدن‌های آغازین ایران بدانید؛ درنگ نکنید و به تپه‌های سیلک بروید. دیدن تپه‌های سیلک خالی از لطف نیست و می‌توانید مکان دفن انسان‌های نخستین را از نزدیک تماشا کنید.

 

۶- کویر ابوزید آباد؛ مقصدی هیجان‌انگیز برای اهالی طبیعت‌گردی

کویر ابوزیدآباد

همانطور که گفتیم کاشان فقط جاهای تاریخی ندارد. بلکه مقاصدی محبوب مثل کویر ابوزیدآباد در اطراف کاشان هستند. این کویرها بسیاری از اهالی طبیعت‌گردی را به خود جذب می‌کنند.

با رفتن به کویر ابوزیدآباد، می‌توانید تجربه‌هایی مثل قدم زدن در رمل‌های شنی، دیدن ستاره‌ها در شب، دورهمی شبانه کنار آتش، لذت چشیدن سیب زمینی ذغالی، دیدن فیلم در تاریکی شب و… را داشته باشید.

برای تمامی این تجربه‌ها هم، در صورت تمایل می‌توانید در تور کویر ابوزیدآباد یا تورهای شکم‌گردی تورلین شرکت کنید.

 

۷- کویر و کاروانسرای مرنجاب

کویر و کاروانسرای مرنجاب

از دیگر کویرهایی که رفتن به آن خالی از لطف نیست؛ کویر مرنجاب است. در کویر مرنجاب نیز کاروانسرایی با قدمت بسیار بالا قرار دارد.

در کویر مرنجاب هم می‌توانید لذت قدم زدن در رمل‌ها و دیدن ستاره‌ها در شب کویر و … را داشته باشید. پیشنهاد می‌شود در تور کاشان حتما برنامه تور را از قبل چک کنید تا بازدید از کویر مرنجاب یا ابوزیدآباد جزو برنامه‌های سفر آنها باشد.

 

۸- دریاچه نمک در دل کویر

دریاچه نمک کاشان

اگر به کویر مرنجاب رفتید، حتما سری هم به دریاچه نمک آران و بیدگل بزنید. این دریاچه جزو بزرگ‌ترین دریاچه نمک ایران به شمار می‌رود.

نمای جذاب آن شما را به خود خیره می‌کند. دیدن دریاچه نمک و عکس گرفتن در آن؛ شور و نشاط خاصی به شما می‌دهد.

 

حال که با دیدنی های کاشان آشنا شده‌اید. نظرتان در مورد کاشان چیست؟ آیا جاهای دیدنی کاشان و اطراف آن را از نزدیک دیده‌اید؟ اگر تجربه رفتن به هر کدام از آنها را داشته‌اید؛ لطفا از تجربه‌های خود با ما و مخاطبان تورلین صحبت کنید.

همچنین اگر شما هم اهل تجربه‌های بکر و خاص مثل تجربه گلاب‌گیری هستید. در صورت تمایل می‌توانید در تور گلاب گیری یا تور کاشان تورلین شرکت کنید؛ تا سفری دوست داشتنی همراه با تجربه‌های دلنواز برایتان ثبت شود.