معرفی انواع گردشگری

معرفی انواع گردشگری
همانطور که می‌دانید صنعت گردشگری نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان به عنوان بهترین صنعت شناخته شده و بسیاری از افراد طرفدار پر و پا قرص‌اش هستند. اگر فکر می‌کنید که گردشگری تنها به دیدن جاذبه‌ها یا گشت و گذار ختم می‌شود، سخت در اشتباه هستید. چون این صنعت آنقدر بزرگ است که باعث شده طیف زیادی از انواع گردشگری را داشته باشیم.
جالب است بدانید که با شناختن انواع گردشگری می‌توان سفرهای متفاوت و صد البته هیجان انگیزی را تجربه کرد. زیرا متنوع بودن این صنعت، باعث شده گردشگری تنها به سفر رفتن ختم نشود؛ بلکه در سفر تجربه و دانش جدیدی را کسب کرد.
از این رو در این مطلب از تورلین قصد داریم ۲۲ نوع گردشگری را برای شما معرفی کنیم، تا سفرهای متفاوتی را تجربه کنید یا به عبارتی از سفر کردن خسته نشوید.

۱- گردشگری ماجراجویی

گردشگری ماجراجویی یا همان سفرهای ماجراجویی جزو اولین انواع گردشگری محسوب می‌شود که همه برایش سر و دست می‌شکنند.
در این نوع گردشگری باید مقاومت بدنی بسیار بالایی داشته باشید. زیرا فعالیت‌هایی مثل صخره نوردی، دره نوردی، بانجی جامپینگ و… در گردشگری ماجراجویی وجود دارد.
گردشگری ماجراجویی گزینه مناسبی برای تورهای تجربه گرا یا تورهای ماجراجویانه و خاص هم محسوب می‌شود. زیرا در این نوع گردشگری به همراه گروهی از افراد می‌توانید جاهای ناشناخته را کشف کنید یا فعالیت‌های هیجان‌انگیزی که تا حالا در عمرتان انجام ندادید را تجربه کنید.
بد نیست بدانید که گردشگری ماجراجویی انواع متفاوتی هم دارد که در درجه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. از انواع گردشگری ماجراجویی می‌توانیم به موج سواری، دوچرخه سواری در کوهستان یا طبیعت، رفتینگ، صخره نوردی، غار نوردی، اسب سواری و … اشاره کنیم.

۲- گردشگری تجاری

در گردشگری تجاری سفر با هدف خاص مالی یا راه اندازی بیزینس صورت می‌گیرد. برخی از دلایل سفرهای تجاری می‌توانیم به شرکت در همایش و کنفرانس، قراردادهای تجاری و .. اشاره کنیم.
ناگفته نماند که در این نوع گردشگری تنها کار تجاری انجام نمی‌دهند؛ بلکه دیدن جاذبه‌های مقصد، خرید سوغات، چشیدن غذاهای جدید و … هم جزو برنامه آنهاست. در این نوع گردشگری بیشتر شرکت‌های سهام دار و چند ملیتی نقش دارند.

۳- گردشگری فرهنگی
اگر جزو افرادی هستید که عاشق دیدن مکان‌های تاریخی و آشنایی با آداب رسوم مختلف بوده، پس گردشگری فرهنگی مخصوص شماست.
در تورهای تاریخی فرهنگی؛ سفرها معمولا با هدف دیدن مکان تاریخی، چشیدن غذای محلی خاص، اقامت در بوم‌گردی و .. صورت می‌گیرد.
گردشگری فرهنگی یکی از بهترین راه‌های معرفی فرهنگ یک کشور است. زیرا در این نوع گردشگری بازدید از یک آثار تاریخی خاص، آشنایی با آداب و رسوم شهرهای مختلف، چشیدن غذاهای متنوع، شرکت در تئاترهای فرهنگی و .. وجود دارد.
ناگفته نماند که گردشگری مذهبی هم زیر مجموعه این نوع گردشگری به حساب می‌آید. خوب است بدانید که در گردشگری مذهبی، در هتل‌های اقامتگاهی خارج از کشور؛ گوشت خوک یا مشروبات سرو نمی‌شود.

۴- گردشگری غذا

گردشگری غذا از دیگر انواع گردشگری پرطرفدار در بین اهالی شکم‌گردی است. در این نوع گردشگری سفر با هدف تجربه و چشیدن غذای محلی شهر، روستای خاص یا کشورها صورت می‌گیرد.
در کشورمان ایران آنقدر تنوع غذایی وجود دارد که تنها در گردشگری غذا یا تورهای شکم گردی می‌توان طعم لذت بخش آنها را چشید.
در کشورهایی هم مثل آمریکا، ایتالیا، مالزی، اسپانیا، فرانسه و … می‌توان تجربه چشیدن غذاهای محلی و خاص را داشت.
اما تورلین توصیه می‌کند ابتدا شکم‌گردی را از روستا و شهرهای ایران استارت زده، تا در نهایت به کشورهای دیگر برسید.

۵- گردشگری تاریک

در گردشگری تاریک یا سیاه، بیشتر گردشگران به بازدید از جاذبه‌هایی می‌روند که سوانح تلخی در آنجا اتفاق افتاده است. این سوانح می‌تواند مثل سیل، زلزله، آتش، جنگ و …باشد. از این رو بسیاری از گردشگران تمایل به دیدن شهرهای جنگ زده و …دارند.
از مقاصد گردشگری سیاه در ایران می‌توانیم به ارگ بم و باغ سنگی سیرجان در کرمان اشاره کنیم. البته بیشتر مقاصد گردشگری تاریک در کشورهای خارجی وجود دارند که مثل جنگل ژاپن، زندان نلسون ماندلا، جزایر آلوده در اقیانوس آرام و … هستند.

۶- گردشگری سلامت

گردشگری سلامت یعنی عده‌ای از افراد برای درمان و مراقبت خود به شهر یا کشورهایی سفر کنند که خدمات پزشکی بالایی دارند.
از انواع گردشگری سلامت می‌توانیم به گردشگری پزشکی، طبیعت درمانی، تندرستی و .. اشاره کنیم.
بعضی از افراد برای تغییر آب و هوا یا درمان بسیاری از بیماری‌های عضلانی به چشمه‌های آب گرم، سواحل لجنی یا دشت‌هایی که گیاهان دارویی دارند سفر می‌کنند. این نوع سفرها هم جزو گردشگری سلامت یا توریسم درمانی به شمار می‌آیند.

۷- گردشگری ورزشی

از دیگر انواع گردشگری می‌توانیم به گردشگری ورزشی اشاره کنیم. در این نوع گردشگری بیشتر سفرها با هدف شرکت در یک رویداد ورزشی یا شرکت در مسابقه‌های ورزشی صورت می‌گیرد. این مسابقات مثل دوچرخه سواری، کوهنوردی، رویدادهای فیفا یا المپیک هستند.

۸- گردشگری روستایی

گردشگری روستایی به گردش در روستا، آشنایی با فرهنگ روستاییان، ارتباط و کمک به جامعه محلی، چشیدن غذاهای محلی، اقامت در خانه‌های روستایی و … می‌گویند.
در گردشگری روستایی می‌توانید تجربه‌هایی مثل چیدن محصولات کشاورزی، دوشیدن شیر گاو، چشیدن صبحانه محلی، اقامت در بوم‌گردی، طبیعت‌گردی، پوشیدن لباس‌های محلی، ماهیگیری، پختن نان محلی و …. را داشته باشید.
اگر از علاقه‎‌مندان گردشگری روستایی هستید؛ شرکت در تورهای تجربه محور گزینه مناسبی به نظر می‌رسد. زیرا تمام فعالیت‌هایی که گفتیم را می‌توانید در اینگونه تورها تجربه کنید.

۹- گردشگری تفریحی

گردشگری تفریحی هم جزو اصلی‌ترین انواع گردشگری محسوب می‌شود. در این نوع گردشگری سفر با هدف تفریح، خرید سوغات، عکس گرفتن، آبتنی در سواحل، کمپ در مکان‌های طبیعی و… صورت می‌گیرد.
در این نوع گردشگری بیشتر افراد تمایل دارند به سواحل سفر کنند. از این رو سواحلی خارجی و ایرانی مقصدهای بسیار مناسبی برای این دسته از افراد هستند.

۱۰- گردشگری دریایی

گردشگری دریایی جزو هیجان‌انگیزترین انواع گردشگری بوده که بسیاری از افراد علاقه‌مند به تجربه آنها هستند.
جزیره کیش و قشم جزو اصلی‌ترین مقاصد گردشگری دریایی در ایران محسوب می‌شوند. جزایر باهاما، مکزیک، آلاسکا و … نیز جزو بهترین مقاصد گردشگری دریایی در جهان هستند.
غواصی و لمس کردن ماهی‌های دریایی، قایق سواری، شاتل سواری، پاراسل، اسکوتر زیردریایی، فلای بورد، جت اسکی یا اسکی روی آب و… هم جزو گردشگری دریایی به شمار می‌آیند. راستی اینگونه فعالیت‌ها را می‌توانید در تورهای تفریحات آبی تورلین هم تجربه کنید.

۱۱- گردشگری بیابانی

بد نیست بدانید که گردشگری بیابانی بیشتر در کشورهای آفریقایی طرفدار دارد. البته ناگفته نماند که ایران هم با داشتن کویرهای متعدد در گردشگری بیابانی معروف است.
از کویرهای مهم در ایران می‌توانیم به کویر ریگ جن، کویر مرنجاب، کویر لوت، کویر ابوزیدآباد، مناطق کویری طبس و .. اشاره کنیم.
امروزه بسیاری از تورهای کویرگردی با هدف تجربه و بقا در کویر برگزار می‌شود، تا علاقه‌مندان به گردشگری بیابانی با اکوسیستم، پوشش‌های گیاهی و جانوری خاص کویر آشنا شوند.
همچنین این نوع گردشگری برای افرادی که می‌خواهند در مورد خاک و موجودات زنده تحقیق کنند؛ بسیار مناسب است.

۱۲- گردشگری فضایی

همانطور که از نام این گردشگری پیداست یعنی سفر به فضا. این نوع گردشگری را کمتر کسی تجربه کرده، چون هزینه بسیار گرانی دارد. همچنین قبل از رفتن به فضا، باید آموزش‌های تخصصی و لازم را دید.

۱۳- گردشگری کشاورزی
گردشگری کشاورزی یعنی مسافر به مزرعه‌های به خصوصی سفر کرده و فعالیت‌های منحصر به فردی مثل چیدن انگور یا دوشیدن شیر گاو را در مزرعه تجربه کند.
جالب است بدانید که گردشگری کشاورزی شامل انواع مختلفی از مزارع می‌شود. انواع مزارع مثل مزرعه مهمان، مزرعه بازدید و تماشا، مزرعه آموزشی، مزرعه سلامت، مزرعه شهروند و .. هستند.
اگر قصد رفتن به مزارع گردشگری و انجام فعالیت‌های داوطلبانه کشاورزی را دارید؛ انتخاب تورهای تجربه گرا یا تورهای گردشگری کشاورزی بهترین گزینه هستند.

۱۴- گردشگری مجازی
همانطور که از اسم این گردشگری پیداست؛ بیشتر مربوط به حوزه‌های فناوری، تکنولوژی، ویدئو و تصاویر است. در واقع در این نوع گردشگری کسانی که فرصت سفر ندارند، می‌توانند با تماشای یک سری از ویدئوها یا خواندن مقالات در دنیای وب امکان سفر مجازی را داشته باشند.

۱۵- گردشگری هنری
اگر از علاقه‌مندان هنر ملل‌های مختلف هستید. پس گردشگری هنری مخصوص خود شماست.
بسیاری از هنرها مثل سفال‌گری، کاشی‌کاری، قالی بافی، میناکاری، نمد مالی، مینیاتور و یک سری آثار با ارزش هستند که در بین مردم ایران و جهان طرفداران زیادی دارند.
البته ناگفته نماند که بازدید از نمایشگاه‌ها، موزه‌های هنری، فستیوال‌های هنری هم جزو گردشگری هنری محسوب می‌شود. زیرا در این نمایشگاه‌ها می‌توان آثار و هنر اقوام ملل مختلف را تماشا کرد.

۱۶- گردشگری دوچرخه سواری
دنیای گردشگری آنقدر متنوع و جذاب است که به همین سادگی‌ها تمام نمی‌شود. گردشگری دوچرخه سواری یا سایکل توریسم از دیگر انواع گردشگری بوده که بسیاری از افراد طرفدارش هستند.
در این نوع گردشگری بسیاری از افراد با دوچرخه به شهرهای مختلف سفر می‌کنند، تا هم سلامت باشند و هم لذت سفر کردن را به نوعی دیگر بچشند.
جالب است بدانید که در ایران و جهان تورهای دوچرخه سواری برگزار می‌شود که هر کسی را حسابی سر ذوق می‌آورد.
دیدن جاذبه‌های حین مسیر، کمپ در مسیر، آشنایی با اهالی محلی همه و همه از جمله مزیت‌های گردشگری دوچرخه سواری محسوب می‌شوند.

۱۷- گردشگری خلاق
گردشگری خلاق شعار معروفی به نام موزه‌های کمتر؛ میدان‌های بیشتر دارد.
این نوع گردشگری بیشتر بر فعالیت‌هایی نوآور و خلاقانه تمرکز کرده است. در این میان صنایعی خلاق هستند که با استفاده از نوآوری و خلاقیت بتوانند پیشرفت چشمگیری داشته باشند.
برخی از نمونه‌های گردشگری خلاق می‌توانیم به فعالیت گردشگر در دوره‌های آموزشی مثل آشپزی، موسیقی، رقص، نقاشی، اجرای کنسرت، بقا در جنگل یا کویر و .. اشاره کنیم.
به طور خلاصه در این نوع گردشگری افراد چیزی فراتر از دیدن یک آثار باستانی را تجربه می‌کنند. گردشگری خلاق به نوعی گردشگری تجربه گرا هم محسوب می‌شود. زیرا سفر رفتن با کسب تجربه‌های متفاوت صورت می‌گیرد.

۱۸- گردشگری عشایری
تجربه و سبک زندگی عشایری نه تنها در میان ایرانیان بلکه در بین توریست‌ها هم لذت بخش است.
در این نوع گردشگری می‌توانید تجربه زندگی در سیاه چادرها، آشنایی با انواع ایل‌های مختلف عشایر، درست کردن غذاهای محلی، شکار کردن، شنیدن آوازهای طنین‌انگیز، آشنایی با آداب و رسوم و … را داشته باشید.
برای تجربه تمام مواردی هم که گفتیم در صورت تمایل می‌توانید در تورهای تجربه محور تورلین شرکت کنید، تا طعم گردشگری عشایری را به طور متفاوت بچشید.
برخی از مقاصد گردشگری عشایری در ایران می‌توانیم به دشت مغان، کوهرنگ، شهر سمیرم، کردستان، خراسان شمالی، کرمانشاه، ارومیه، بروجن و … اشاره کنیم.

۱۹- گردشگری حیات وحش
سفر رفتن با هدف آشنایی حیوانات، غذا دادن به حیوانات، عکس گرفتن از حیوانات همه و همه جزو گردشگری حیات وحش قرار دارند.
در این نوع گردشگری، گردشگر می‌تواند با انواع گونه‌های مختلف جانوری آشنا شود. حتی لذت لمس کردن آنها را از نزدیک داشته باشد.
همچنین آشنایی با حیوانات و چگونگی زندگی آنها توسط راهنمای تورهای تجربه گرا بسیار لذت بخش است.

۲۰- گردشگری طبیعت گردی
گردشگری طبیعت گردی معادل همان اکوتوریسم است. با این تفاوت که در طبیعت‌گردی گردشگر فقط به دیدن جاذبه‌های طبیعی یا کمپ در طبیعت اکتفا می‌کند.
اما در اکوتوریسم، گردشگر علاوه بر دیدن جاذبه‌های طبیعی با انواع گونه‌های گیاهی و آموزش‌های خاص برای حفظ طبیعت هم آشنا می‌شود.
امروزه طبیعت‌گردی در میان ایرانیان بسیار رواج دارد. برای همین تورهای طبیعت گردی یا تورهای بقا در طبیعت محبوبیت خاصی در میان طبیعت‌گردان دارند.
اگر می‌خواهید سفری مسئولانه در برابر حفظ طبیعت داشته باشید؛ شرکت کردن در تورهای طبیعت‎‌گردی و بقا در جنگل گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

۲۱- گردشگری نجوم
اگر از علاقه‌مندان ستاره‌شناسی و نجوم هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم رفتن به تورهای ستاره شناسی و رصد را به هیچ وجه از دست ندهید.
در گردشگری نجوم، افراد به مقاصدی بدون آلودگی نوری سفر می‌کنند، تا بتوانند تجربه دیدن ستاره‌ها، بارش شهابی و… را داشته باشند.
از بهترین مقاصد برای دیدن آسمان شب و ستاره‌ها می‌توانیم به کویرهای ایران، دره ستارگان، اوپرت، کاروانسراهای تاریخی و … اشاره کنیم.

۲۲- گردشگری آهسته
برای لحظه‌ای تصور کنید صبح در روستایی خلوت به دور از هر گونه هیاهو و آلودگی از خواب بیدار شده‌اید و صبحانه محلی لذت بخشی را در فضایی سرسبز نوش جان می‌کنید. سپس در کارهای کشاورزی به اهالی روستا کمک می‌کنید و از سفر خود نهایت لذت را می‌برید.
به این نوع تجربه سفر، گردشگری آهسته یا اسلوتوریسم می‌گویند که تک تک لحظات سفر خود را لمس کرده و هیچ گونه نگرانی نداشته باشید.
گردشگری آهسته یا کم شتاب به معنای تجربه زندگی در مکان‌های جدید است و تاثیر روان شناختی زیادی بر روی جسم و روح افراد دارد.
گردشگری آهسته سه رکن بسیار مهم دارد. این سه رکن شامل انجام کارها با سرعت کم و مناسب، توجه جدی به کیفیت سفر، تغییر نگرش نسبت به سرعت سفر و کسب تجربه‌های جدید هستند.
امتحان کردن غذا یا پوشاک جدید، ارتباط با جامعه محلی، تجربه کارهای کشاورزی همه و همه جزو فعالیت‌های گردشگری آهسته به شمار می‌روند.

در این مطلب سعی کردیم انواع گردشگری را به طور کلی معرفی کنیم. اگر چیزی را از قلم انداخته‌ایم؛ لطفا شما نظرات خود را با ما و همراهان تورلین به اشتراک بگذارید.
به راستی گردشگری صنعت بزرگی است و با شناختن این صنعت می‌توان سفرهای متفاوتی را تجربه کرد. در صورت تمایل هم می‌توانید با تورهای تجربه گرا یا گردشگری آهسته تورلین همراه شوید، تا لذت سفرهای کم شتاب و تجربه محور را بچشید.