معرفی کویرهای ایران

 معرفی کویرهای ایران

 

 

ممکن است شما هم بارها با ماشین شخصی و یا تورهای گردشگری از جنگل های شمال و دریای خزر، ائل گولی تبریز، سی و سه پل اصفهان، کوهسنگی مشهد و بسیاری از مقاصد جذاب و توریستی ایران دیدن کرده و با یک مسافرت جانانه خستگی کار را از تن بیرون کرده باشید.

اما شاید بعد از یک مدت، بازدید از اماکن تاریخی، جاذبه های طبیعی و مراکز خرید هر شهر دیگر آنچنان برای شما جذاب نباشد و دلتان بخواهد تا یک سفر متفاوت و ماجراجویانه را تجربه کنید.

اگر چنین حسی هم به شما دست داده و دوست دارید تا در اولین فرصت، سور و سات سفر به مقصدی جذاب و کاملا متفاوت را در برنامه هفتگی و یا ماهانه خود جا دهید، کویرگردی یک پیشنهاد عالی و فوق العاده جذاب خصوصا در فصل پاییز و زمستان خواهد بود.

با توجه به اینکه در حدود یک چهارم از مساحت کل ایران را مناطق بیابانی و کویری تشکیل داده، خیلی حیف است که مدام به سراغ فضای سبز جنگلی و یا جاذبه های تاریخی و شهری برویم و از تپه های ماسه ای بلند و فتوژنیک، دریاچه های نمک، گیاهان خاص کویری،حیوانات نادر و زیبای بیابانی، سکوت بی مانند کویر، شب های سرد و ماجراجویی هایی که تنها می شود در دل کویرهای ایران تجربه کرد، بگذریم.

از این رو قصد داریم تا در ادامه این مطلب کویرهای ایران را به شما معرفی کرده و ذهن تان را برای یک تور کویر گردی درست و حسابی آماده کنیم.

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب

هر یک از کویرهای ایران دارای زیبایی های خاص خود هستند، اما کویر مرنجاب یکی از بهترین آنهاست که بخاطر نزدیکی نسبی به تهران از نقاط محبوب کویرگردی محسوب می شود. کویر زیبای مرنجاب در شهرستان آران و بیدگل واقع شده که از توابع کاشان در استان اصفهان است.

اگر از ما بپرسید، کویر مرنجاب بهترین انتخاب برای تجربه یک تور کویرگردی فوق العاده یک روزه است، چون:

  • تنها ۴ تا ۵ ساعت با تهران فاصله دارد 
  • دارای کاروانسراهای زیبایی، متعلق به دوره شاه عباس صفوی است 
  • دارای تپه های شنی نرم یا همان رمل های بسیار خوبی برای کویرگردی و عکاسی است
  • امکان بازدید از شهر زیرزمینی نوش آباد در کسری از ثانیه برای شما مهیا است
  • با صرف زمانی کم، امکان تجربه زیبایی، سکوت و وقار کویر مرنجاب، ماجراجویی و بسیاری از فعالیت های تور کویرگردی (شترسواری، سافاری و غیره) را دارید

کویر مصر

کویر مصر

یکی از معروف ترین بیابان ها و زیباترین کویرهای ایران، بدون شک کویر مصر است. جایی منحصر به فرد در نزدیکی استان اصفهان و شهرستان خور است که نامش را از روستایی به همین نام گرفته است.

کویر مصر دشتی بیابانی و بسیار وسیع است که هرگز برای شما تکراری نشده و یک تور کویرگردی متفاوت را برای شما رقم می زند. اگر از طرفداران سری معروف فیلم مومیایی باشید، حتما جذب زیبایی های تپه های ماسه ای و شنی این کویر دیدنی شده و به راحتی صحنه های فیلم را برای خود تداعی می کنید.

شما می توانید به صورت خانوادگی و گروهی به این کویر زیبا رفته و ساعت ها به گردش وعکاسی و کویرگردی در نقاطی مثل نیزار مصر بپردازید. شاید دلتان بخواهد که کفش یا دمپایی خود را در آورده و با پای برهنه در دل این کویر متفاوت راه بروید، اما باید به شما بگوییم که حتما در زمان خنکی و عصر این کار را انجام دهید، چون در هنگام ظهر گرمای شن های کویر مصر به قدری است که به راحتی پاهای شما را می سوزاند و نمی توانید قدم از قدم بردارید.

اگر با ماشین شخصی به کویر مصر رفته و یا تور گردشگری شما بیش از یک روز است، حتما به روستای عروسان یا همان بهشت منجمان سر بزنید و غوغای ستارگان در دل شب و کویر مصر را نظاره کنید. 

کویر خور و بیابانک

کویر خور و بیابانک

این دو کویر زیبا در فاصله ۳۹۹ کیلومتری از اصفهان در حوالی شهرستان های خور و بیابانک قرار دارند. شما می توانید به تنهایی، با خانواده و یا یک تور گردشگری کویرگردی به سراغ کویر خور و بیابانک رفته و از سکوت و خلوتی مثال زدنی لذت ببرید.

با توجه به گرمای زیاد مناطق کویری و بیابانی و امکان گرمازدگی شدید مسافران، فصل های پاییز و زمستان بهترین موقع برای کویرگردی و شروع یک ماجراجویی تازه است. اسکان در کاروانسراهای بومی، خوردن غذاهای خانگی محلی و تجربه شب کویر خور و بیابانک نیز می تواند تجربه بسیار شیرین و متفاوتی برای شما باشد؛خصوصا اگر با دوستان و یا افراد خانواده و یا با یک گروه حرفه ای تور بیابان گردی همسفر باشد.

مطمئناً در این سفر با مناظر زیبای تپه های شنی، زمین های ۶ ضلعی و لانه زنبوری کویری و احتمالا دریاچه نمکی برخورد خواهید کرد. طبیعت کویر آنچنان جذاب و متفاوت است که به سادگی شما را غرق خود خواهد کرد.

کویر ورزنه

کویر ورزنه

آنقدر تنوع مناطق کویری ایران زیاد است که نمی توانید به راحتی از بین آنها تور کویرگردی خودتان را انتخاب کنید. اما اگر برای تجربه سفر به کویر هم مشکل پسندید و به دنبال فضایی به اصطلاح کاریزماتیک هستید، کویر ورزنه گزینه بسیار خوبی برای تور کویر گردی شما خواهد بود.

اگر اهل عکاسی و ثبت تصاویر خاص در حد نشنال ژئو گرافیک هستید، بهتر است با دوربین عکاسی حرفه ای و یا یک گوشی با دوربین قوی به کویر ورزنه بروید؛ چون زیبایی غیرقابل وصف این کویر و مناظر تپه های شنی طلایی آن خیلی زود دل شما را خواهد برد.

کویر ورزنه در ۱۰۰ کیلومتری استان اصفهان قرار دارد و نزدیکی به تالاب مشهور گاوخونی و تالاب قلعه قورتان و دسترسی به زیستگاه  پرندگان نادر و فصلی این منطقه، فرصت فوق العاده ای برای تجربه همزمان طبیعت کویر و بکر تالاب را برای شما رقم می زند.

بدون اغراق، کویر ورزنه مجموعه بسیار جذابی از فعالیت های یک تور بیابان گردی را در خود جای داده که با خانه های محلی و قابل اسکان در شب، این پکیج هیجان انگیز کامل می شود.

کویر حلوان 

کویر حلوان

این کویر که به نام کویر طبس نیز معروف است در استان خراسان جنوبی واقع شده است. کویر حلوان در مسیر جاده خور به طبس در نزدیکی روستای طبس واقع شده و یکی دیگر از پیشنهادهای خوبی تور کویرگردی است.

کویر حلوان از بخش های وسیعی از ریگزار، باتلاق های نمکی و رسی تشکیل شده و تلاقی کوه و ماسه های شنی و دره ها و تپه های مرتفع، مناظر زیبای کویری را برای شما به تصویر می کشد. دسترسی به این کویر آسان است وتلفیق مناظر کوهستانی، ریگزارها، تپه های شنی و گذرگاه های زیبای این کویر مناظر زیبایی را در اختیار شما قرار می دهد.

کویر حاج علی قلی دامغان

کویر حاج علی قلی دامغان

اگر به سمت استان سمنان و جنوب شهر پسته یعنی دامغان بروید، با کویر زیبایی روبرو می شوید که یک رودخانه را در خود جای داده و دره عمیقی در آن ایجاد شده است. اگر جزو طرفداران تورهای کویرگردی و بیابان گردی هستید و دوست دارید تا مناظر زیبای دریاچه نمک، تپه های شنی، حوزه های باتلاقی و ۶ ضلعی های منظم و غیر منظم کویر را از نزدیک ببینید، این منطقه بیابانی پیشنهاد خوبی برای سفر شماست.

شما می توانید با خودروی شخصی و یا یک تور گردشگری به کویر حاج علی در نزدیکی روستای خورزان دسترسی پیدا کرده و یک سفر متفاوت را تجربه کنید.

کویر ریگ زرین 

کویر ریگ زرین

تمام کویرهای ایران فقط در اصفهان متمرکز نشده اند، بلکه اگر به نزدیکی استان یزد و شمال بافق بروید با یکی از زیباترین و معروف ترین کویرهای ایران یعنی ریگ زرین در میان روستاهای بیاضه و ساغند روبرو می شوید. ریگ زرین از ریگزارهای مرتفعی در نیمه شمالی و جنوبی برخوردار است که برای مثال ارتفاعات حاجی آباد زرین یکی از آنهاست؛ ارتفاعاتی دیدنی که با انواع گنبدهای نمکی پوشیده شده است.

کویر ریگ زرین هم مکانی زیبا و خاص برای تجربه یک تور کویرگردی محسوب می شود و شما می توانید با انواع فعالیت های کمپ کویری نظیر عکاسی، پیاده روی، شترسواری، سافاری، رصد ستاره ها در شب و غیره لحظات متفاوتی را در این کویر استثنایی داشته باشید.

کمپ کویری متین آباد

کمپ کویری متین آباد

اولین کمپ طبیعی یا همان eco camp ایران یکی از بهترین پیشنهادها برای تور کویرگردی و تجربه محیطی متفاوت در سفر است. کویر متین آباد در جنوب شرقی کاشان و نزدیکی شهر بادرود اصفهان قرار گرفته و با داشتن تجهیزاتی از جمله چادر و کومه های اقامتی مدرن، محلی بسیار مناسب برای اسکان و انجام فعالیت های خاص بیابانی است.

شما می توانید با فعالیت هایی نظیر عکاسی حرفه ای روز و شب، دوچرخه سواری، پیاده روی بر روی تپه های شنی و رمل های لغزنده، شترسواری، بازدید از مزارع پرورش حیوانات و گیاهان و تماشای رقص ستارگان در شب اوقات بسیار خوشی را در این منطقه کویری بگذرانید. تازه اگر با همراهی دوستانتان به این سفر کویری رفته باشید و یا با یک تور کویرگردی حرفه ای همراه باشید، دورهمی ها و محفل های دوستانه و بازی های گروهی، لذت این سفر را برای شما چندبرابر خواهد کرد.

کویر لوت 

کویر لوت

اگر می خواهید از بیست و هفتمین بیابان بزرگ دنیا، جایی که قریب به ۱۰ درصد از وسعت کل ایران را دارد دیدن کنید و یک تور کویرگردی و سفری ماجراجویانه را تجربه کنید، دشت و کویر لوت منتظر شماست.

این کویر زیبا و متفاوت در جنوب شرقی ایران بین استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان واقع شده و یکی از گرم ترین نقاط ایران محسوب می شود. از این رو پیشنهاد می کنیم که حتما در فصول پاییز و زمستان به این منطقه خاص کویری سر بزنید، چون درجه دمای آن در تابستان به بالا ۷۰ درجه نیز می رسد.

گرمای بالای کویر لوت موجب شده که هیچ اثری از حیات گیاهی و جانوری در این بیابان وجود نداشته باشد، اما با ورود به این کویر با بزرگترین شهر کلوخی دنیا روبرو خواهید شد؛ سازه های طبیعی که طی یک روند فرسایشی و حرکت ماسه ها توسط باد ایجاد می شوند و بهترین فرصت برای عکاسی و ثبت تصاویر بی نظیر هستند.

پیشنهاد می کنیم برای حضور در مناطق کویری جدی و سرسختی نظیر کویر لوت حتما از تجهیزات مناسب کویرگردی و فصلی استفاده کنید و در صورت امکان از راهنمایی یک تور لیدر بومی برای تور کویرگردی خود بهره مند شوید.

کویر زردگاه

کویر زدگاه

اهاگر تعطیلات آخر هفته و یا مرخصی های شرکتی به شما اجازه می دهد، سفر به یکی از سرسبزترین کویرهای ایران یعنی کویر زردگاه را به شما پیشنهاد می کنیم. کویر زردگاه در ۱۸۰ کیلومتری شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی ایران واقع شده و بخاطر وجود نخلستان های زیبا، سرسبزی بسیار متفاوت و خاصی را در دل کویر به تصویر می کشد.

این کویر زیبا در روستایی به همین نام در توابع دیهوک واقع شده، روستایی که حالتی پلکانی دارد و جاذبه های متعددی برای تور کویرگردی از جمله استخر و چشمه آب گرم برخوردار است.

کویر ریگ جن

کویر ریگ جن

در جنوب سمنان و جنوب شرقی گرمسار کویر ریگ جن با نام و ظاهری متفاوت قرار گرفته است. این منطقه بیابانی سومین ریگزار بزرگ ایران بوده و داستان ها و حواشی زیادی در مورد آن وجود دارد. 

گرمای زیاد و سختی منطقه موجب شده تا هیچ حیاتی در این محل یافت نشود.اما شما می توانید بدون توجه به داستان ها و افسانه های ساخته شده توسط افراد بومی، به شن سواری و کویرگردی بر روی رمل های خاص کویر ریگ جن بپردازید، عکس هایی متفاوت بگیرید و با شب نشینی، ابهت کویر ریگ جن و آسمان پرستاره آنرا نظاره کنید.

البته سرگرمی ها و فعالیت های تور کویرگردی تنها به این موارد محدود نمی شود و با انجام این سفر به صورت خانوادگی و یا تور کویرگردی گروهی، لذت و تفریحات آن چند برابر خواهد شد.

کویر کاراکال

کویر کاراکال

برای تجربه حضور در یک منطقه کویری بکر و دیدنی، کویر کاراکال پیشنهاد فوق العاده ای برای شما خواهد بود. این کویر زیبا در شهر بافق استان یزد واقع شده و نامه آن از یک گونه از گربه ای وحشی گرفته شده است. 

شما می توانید تمام فعالیت های جذاب و ماجراجویانه یک تور گردشگری کویر گردی عالی را به صورت یکجا در این کویر تجربه کنید؛ از پیاده روی بر روی تپه های شنی، شتر سواری، موتور باگی، سافاری گرفته تا سرسره آبی، اجرای موسیقی زنده و رصد منظره چشم نواز ستارگان کویر در شب، همگی در کویر کاراکال در دسترس هستند.

شما همچنین می توانید از چادرها و کومه های کمپ های مستقر در این کویر استفاده کرده و شب را در این منطقه متفاوت بیابانی بگذرانید.

چه قصد تجربه تور کویرگردی به صورت یک نفره را داشته باشید، چه خانوادگی و یا گروهی، در هر صورت، با یک برنامه ریزی درست، همراه داشتن تجهیزات مناسب و کمی انرژی، سفر بسیار متفاوت و فراموش نشدنی را برای خود و همراهانتان رقم خواهید زد. فقط کافیست کمی در مورد منطقه و فعالیت های در دسترس آن تحقیق کرده و یا از راهنمایی های تور لیدر برای لذت بیشتر از سفر استفاده کنید.

کویر دروازه قرآن

کویر دروازه قرآن

یک کویر استثنایی در دل شهر یزد که از دریاچه ای در میان شن ها و رمل های خود برخوردار است. کمپ های کویری متعددی در این کویر دیدنی قرار دارند که امکانات تفریحی زیادی از جمله اسکی روی شن، پرواز پاراگلایدر، زیپ لاین، رستوران شیشه ای، موتور چهارچرخ، زیپ لاین، پرواز با کایت، شترسواری و مواردی از این قبیل را به مسافران ارائه می کنند.

شما می توانید به راحتی از مناظر بدیع کویری عکاسی کرده و با انجام فعالیت های ماجراجویانه و متفاوت کویر دروازه قرآن، یک تور کویرگردی خاص و هیجان انگیز را تجربه کنید.

کویر درک

کویر درک

اگر زمان کافی برای یک سفر کویرگردی چند روزه داشته باشید، می توانید با رفتن به روستای درک در بخش زرآباد شهرستان کنارک در نزدیکی چابهار، یکی از زیباترین و نادرترین مناظر طبیعی دنیا یعنی تلاقی کویر با دریا را به طور همزمان ببینید.

با ورود به کویر و ساحل درک، به دلیل زیبایی بی حد و وصف مناظر طبیعی، شاید باورتان نشود که اینجا ایران است و مدام در ذهن خود ساحل کویری درک را با بهترین عکس های توریستی و گردشگری در اینستاگرام مقایسه کنید.

کافیست یک برنامه ریزی چند روزه انجام دهید تا به طور شخصی و یا یک تور حرفه ای کویرگردی، به این منطقه بیابانی- ساحلی خاص قدم بگذارید. مطمئنا با حضور در روستای درک، کویر درک و سواحل زیبای درک آنقدر عکس خواهید گرفت که ممکن است با مشکل حافظه روبرو بشوید.

از رمل های شنی و تپه های به اصطلاح مریخی گرفته تا شترسواری در کنار نخل ها، پیاده روی در سواحل ماسه ای، شنی و مرجانی و غرق شدن در این طبیعت بکر و خدا دادی، همگی شما را محو این همه زیبایی در یک مکان خواهد کرد.

پیشنهاد می کنیم تا در اسرع وقت و قبل از اینکه از فصول زیبای پاییز و زمستان بگذریم، برای تور کویرگردی خود برنامه ریزی کنید و در صورت تمایل تجارب و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.