نکاتی که برای انتخاب تور باید به آن توجه کرد

 نکاتی که برای انتخاب تور باید به آن توجه کرد

نکاتی که برای انتخاب تور باید به آن توجه کرد

سفر لازمه زندگی است. همه ما دوست داریم برای تنوع چند روزه و به دور بودن از دغدغه‌های زندگی به سفر برویم. خیلی از ما با سفر کردن شاد می‌شویم و تجربیات جدیدی را کسب می‌کنیم. در این میان بعضی از افراد تمایل دارند تنهایی سفر کنند؛ اما افراد دیگری هم هستند که سفر گروهی یا انتخاب تور را به سفر انفرادی ترجیح می‌دهند.

از این رو اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که به سفر گروهی تمایل دارید؛ اما در مورد نکات مهم در انتخاب تور مسافرتی اطلاعاتی ندارید. پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این مطلب با تورلین همراه شوید.

 

نکات مهم در انتخاب تور مسافرتی

بد نیست بدانید که سفر گروهی همراه با تورهای چند روزه، مزایای بیشتری نسبت به سفر انفرادی دارد. بعضی از مزایای سفر گروهی این است که دوستان جدیدی پیدا می‌کنید، دیگر نگران مسیر و یا وعده‌های غذایی خود نیستید و تجربه‌های جدیدی نیز در سفر کسب می‌کنید.

اما قبل از سفر یا انتخاب تور یک سری نکات مهم را باید بدانید، تا سفری امن با خیالی راحت داشته باشید. بعضی از این نکات مهم را در ادامه برای شما معرفی می‌کنیم.

 

۱) اعتبارسنجی آژانس گردشگری قبل از انتخاب تور

بدون شک از اولین نکات مهم در سفر یا تور یک روزه، ارزیابی و سنجیدن اعتبار آژانسی است که انتخاب کرده‌اید.

اگر در تور داخلی یک روزه یا چند روزه شرکت کردید، پیشنهاد می‌کنیم در مورد اعتبار آژانس، سفرهای قبلی و تورلیدرهای آن تحقیق و بررسی کنید، تا مشکلی برایتان در سفر پیش نیاید.

توصیه تورلین این است که حتما به شبکه‌های اجتماعی و سایت آن مجموعه بروید، تا اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. همچنین می‌توانید نظرات کسانی که قبلا از خدمات آنها استفاده کرده‌اند را بپرسید.

 

۲) اطلاع از خدمات و برنامه سفر

وقتی که اعتبار آژانس مورد نظرتان را ارزیابی کردید. در قدم بعد بهتر است خدمات و برنامه سفر را از آنها بخواهید، تا از جزئیات برنامه آگاهی داشته باشید.

برای مثال اگر در یک تور طبیعت‌گردی شرکت کردید و سفرتان به صورت کمپی است. حتما در مورد جزئیات و خدمات کمپ سوال بپرسید، تا مشکلی پیش نیاید.

همچنین اگر در تور طبیعت‌گردی یک روزه یا تور یک روزه نزدیک تهران شرکت کردید، توصیه می‌کنیم قبل از سفر به شبکه‌های اجتماعی آن مجموعه بروید. به این ترتیب از جزئیات برنامه آگاهی پیدا می‌کنید.

از این رو با کسب اطلاعات بیشتر از برنامه سفر، به آسانی می‌توانید خودتان را برای یک طبیعت‌گردی با ماجراجویی هیجان‌انگیز آماده کنید.

 

۳) نوع سفر

یکی از مهم‌ترین موارد در سفر یا انتخاب تور، نوع سفر مدنظرتان است. اگر قصد شرکت در تور طبیعت‌گردی یک روزه یا تور داخلی یک روزه را دارید، توصیه می‌کنیم قبل از سفر، تخصص آژانس مورد نظرتان را بررسی کنید.

برای مثال بعضی از آژانس‌ها فقط تور تجربه‌گرا یا طبیعت‌گردی به طور تخصصی برگزار می‌کنند؛ اما برخی دیگر هستند که فقط در زمینه تورهای فرهنگی تخصص دارند.

 

۴) وسیله نقلیه سفر

از دیگر مواردی که قبل از سفر حتما باید در مورد آن بدانید، وسیله حمل و نقل است که می‌خواهید با آن به سفر بروید. بد نیست بدانید که وسیله نقلیه با توجه به مقصد و روزهای سفر متفاوت هستند.

برای مثال اگر در تور یک روزه شرکت کنید، معمولا وسیله نقلیه اتوبوس است؛ اما در سفرهایی با مسیر طولانی، وسیله نقلیه شاید با هواپیما یا قطار باشد.

 

۵) هزینه‌های سفر

یکی دیگر از نکاتی که قبل از سفر باید به آن توجه کنید، هزینه‌های سفر است. اگر می‌خواهید در تور یک روزه از تهران شرکت کنید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر تمام جزئیات هزینه‌ها را از آنها بپرسید و با دیگر برنامه‌ها مقایسه کنید.

برای مثال در مورد تعداد وعده‌های غذایی، هزینه مکان اقامت، هزینه‌ بلیط‌های ورودی و … بپرسید تا با خیالی راحت سفر کنید.

 

۶) اطلاع از بیمه سفر

نکات مهم در انتخاب تور به همین جا ختم نمی‌شود. یکی دیگر از نکاتی که حتما قبل از سفر باید پرس و جو کنید، چیزی نیست جز بیمه سفر.

چه در سفرهای چند روزه، چه در تور ۱ روزه، حتما در مورد بیمه برنامه آگاهی پیدا کنید. توصیه می‌کنیم مجموعه‌ای را انتخاب کنید که مسافران خود را بیمه می‌کند و همه خدمات بیمه را بدانید.

 

۷) اطلاع از همسفران

معمولا خیلی از ما دوست داریم در سفرهای گروهی، همسفرانی با علایق خودمان پیدا کنیم. پس اگر در تور تجربه‌گرا یا تور ۱ روزه شرکت کردید، توصیه می‌کنیم در مورد گروهی که می‌خواهید با آنها همسفر شوید از آژانس مدنظرتان سوال بپرسید.

 

۸) درجه سختی برنامه سفر

یکی از مواردی که قبل از سفر باید به آن توجه کنید، چیزی نیست جز درجه سختی برنامه سفر. اگر در تور دو روزه طبیعت‌گردی شرکت کردید، توصیه می‌کنیم درجه سختی برنامه را از برگزار کننده سفر بپرسید. چون ممکن است یک برنامه یا تور، درجه سختی داشته باشد و در حد توانایی‌های شما نباشد.

تورلین پیشنهاد می‌کند در برنامه‌هایی شرکت کنید که هم بتوانید در آن تجربه‌های لذت بخشی داشته باشید و هم مناسب با توانایی‌های شما باشد.

 

۹) اطلاع از راهنمای محلی در سفر

همه ما دوست داریم در مورد جایی که سفر می‌کنیم بیشتر بدانیم. از این رو حضور یک راهنمای محلی در سفر خیلی مهم و ضروری است.

توصیه می‌کنیم قبل از سفر یا انتخاب تور؛ از آژانس مد نظرتان در مورد حضور راهنمای محلی آگاهی پیدا کنید، تا سفری لذت بخش همراه با خاطره‌های ماندگار داشته باشید.

 

۱۰) اطلاع از گردشگری مسئولانه یا اکوتوریسم

بد نیست بدانید که اکوتوریسم سفری آگاهانه با مسئولیت کامل در برابر حفظ جاذبه‌های طبیعت است. پس اگر در تور طبیعت‌گردی شرکت کردید، حتما به این نکته توجه داشته باشید که کمتر آسیبی به طبیعت برسانید و حفاظت از محیط زیست را یاد بگیرید.

 

۱۱)  امنیت در سفر

همه ما جانمان را خیلی دوست داریم. پس بهتر است قبل از سفر در مورد امنیت برنامه یا تورهای چند روزه آگاهی پیدا کنید، تا خیالتان راحت باشد و سفری با خاطره‌های هیجان‌انگیز داشته باشید.

تورلین پیشنهاد می‌کند مجموعه‌هایی را انتخاب کنید که در برگزاری سفر تجربه کافی را داشته باشند و تورلیدرهای مجموعه چندین بار به آن منطقه سفر کرده باشند.

 

۱۲) شرایط انصراف از سفر

حالا که در مورد نکات انتخاب تور می‌دانید. بهتر است در مورد شرایط انصراف از سفر یا تور مدنظرتان هم بدانید. شاید بعد از ثبت نام در برنامه سفر پشیمان شوید. توصیه می‌کنیم قبل از ثبت نام در برنامه، حتما شرایط انصراف سفر را از آژانس مدنظرتان بپرسید، تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

 

اگر شما هم اطلاعات دیگری در مورد نکات انتخاب تور دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما و دیگر همراهان تورلین در میان بگذارید.