در تورهای طبیعت گردی ماجراجویانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

 در تورهای طبیعت گردی ماجراجویانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر مثل خیلی از افراد دیگر کار پیوسته و زندگی شهری شما را خسته کرده و می خواهید با رفتن به یک تور یک روزه و یا یک تور ارزان داخلی، آخر هفته را در دل طبیعت سپری کرده و به ماجراجویی و استراحت بپردازید، تور طبیعت گردی و یا تور کمپینگ بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

اما برای اینکه بتوانید از تور طبیعت گردی یک روزه خود نهایت لذت را برده و در کنار ایجاد دوستی های جدید با لبی خندان به خانه بازگردید، پیشنهاد می کنیم تا در ادامه با ما همراه باشید تا نکاتی که برای انتخاب یک تور یک روزه باید به آن توجه کرد را با شما در میان بگذاریم.

C:\Users\shahab\Desktop\720-475.jpg

انتخاب یک آژانس گردشگری خوب

آژانس

بدون شک مهم ترین بخش یک تور طبیعت گردی یک روزه ، انتخاب یک آژانس معتبر، تحقیق در مورد سفرهای قبلی، اعضای تور و عملکرد تور لیدر است. در واقع زمانی که دارای یک تور لیدر با تجربه، پر انرژی و مودب هستید می توانید انتظار یک تور طبیعت گردی یک روزه فوق العاده را داشته باشید.

بهتر است پیش از اینکه به فکر انتخاب یک تور طبیعت گردی ارزان باشید ، به خوبی در مورد خدمات تور داخلی و برنامه های گردشگری تور تحقیق کنید. چون در برخی مواقع تور ارزان داخلی به معنی ارائه خدمات ضعیف و کم کیفیت، نداشتن برنامه ریزی صحیح، بی نظمی و مواردی از این قبیل است.

پس پیشنهاد می کنیم تا با صبر و حوصله در مورد تور یک روزه و یا تور کمپینگ خود تحقیق کنید و با انتخاب یک آژانس خوب و خوش نام، خیال خود را از این بابت راحت کنید.

اطلاع از خدمات تور طبیعت گردی

اطلاع از خدمات تور طبیعتگردی

زمانی که تور کمپینگ خود را از یک آژانس معتبر انتخاب می کنید، بهتر است با استفاده از وب سایت و یا شبکه اجتماعی آژانس مربوطه از خدمات تور طبیعت گردی یک روزه مطلع شوید. چون ممکن است بنابر برنامه سفر نیاز به پیاده روی طولانی داشته باشید و یا به اقتضای وضعیت آب و هوا و منطقه ای که در آن قدم می گذارید، ملزم به داشتن برخی از تجهیزات شوید.

از این رو با کسب اطلاعات از مسئول برگزاری تور یک روزه، می توانید به خوبی خود را برای یک سفر ماجراجویانه دسته جمعی آماده کنید.

پوشش مناسب تور کمپینگ

پوشش مناسب

 به طور حتم پوشش و لباس یک تور طبیعت گردی یک روزه با لباس اداری، داخل شهر و یا لباس مناسب کنار دریا فرق می کند. برای انتخاب پوشش ایده آل یک تور یک روزه باید وضعیت آب و هوای روز سفر و منطقه سفر را بسنجید و از تور لیدر و آژانس مجری تور کمپینگ در مورد پوشش و تجهیزات سفر پرس و جو کنید.

برای مثال زمانی که از تهران برای تور طبیعت گردی حرکت می کنید، ممکن است هوا آفتابی و گرم باشد، اما زمانی که به مقصد می رسید، هوای بارانی و سرد را تجربه کنید. این اقتضای طبیعت است؛ بنابراین، اگر برای ماجراجویی در تور طبیعت گردی لباس و کفش مناسب نپوشیده و تجهیزات کافی به همراه نداشته باشید، مطمئناً اذیت شده و لذت کمی از تور یک روزه خود خواهید برد.

 

خورد و خوراک تور یک روزه

خورد و خوراک

باید به این موضوع توجه کنید که در تور کمپینگ و طبیعت گردی خبری از رستوران و مغازه و موارد مشابه نیست و ممکن است به استثنای صبحانه و یا وعده غذایی همراه تور یک روزه، مسئولیت ناهار و تهیه غذا به عهده خودتان باشد.

از این رو بهتر است با احترام به طبیعت، ساندویچ و یا غذاهای سالمی نظیر الویه خانگی و یا تخم مرغ آب پز و سیب زمینی و میوه را از قبل آماده کرده و به همراه خود برای تور یک روزه بیاورید؛ چون اگر به فکر درست کردن آتش و خوردن غذای گرم باشید، زمان زیادی از شما گرفته می شود، انجام این کار در میان درختان کاری خطرناک بوده و ممکن است موجب آتش سوزی شود و شما را از انجام فعالیت های تور طبیعت گردی عقب بیاندازد.

اهمیت داشتن کوله پشتی در تور طبیعت گردی

کوله پشتی

پیش از سفر به تناسب برنامه های تور کمپینگ وسایل کوله پشتی را چیده و آماده کنید. شما می توانید در کنار خوراکی هایی نظیر تن ماهی، تخم مرغ آب پز و غیره، موارد دیگری از جمله زیرانداز، لباس اضافه، دستکش و کلاه پشمی یا آفتابی، کرم ضد آفتاب، حوله کوچک، عینک دودی، لیوان، فلاسک چای و یا قهوه، عصای کوه نوردی، پاور بانک، ظرف، قاشق، چنگال و چاقوی شخصی چندکاره و موارد این چنینی را در کوله پشتی خود جای دهید.

بهتر است از یک کوله پشتی متوسط برای تور طبیعت گردی یک روزه خود استفاده کنید، چون کوله پشتی های بزرگ کوه نوردی، فضای بیشتری دارند و ممکن است شما را ترغیب به آوردن وسایل اضافه کنند.

پیشنهاد می کنیم از آوردن وسایل اضافه و بی مورد پرهیز کنید، چون علاوه بر سنگین کردن وزن کوله پشتی و سخت کردن پیاده روی در طبیعت، پیدا کردن مواردی که به آن نیاز دارید را در طول مسیر برای شما سخت خواهد کرد.

از این رو برای یک تور طبیعت گردی یک روزه ، فکر آوردن دمپایی راحتی، منقل و یا موارد غیرضروری دیگر را از سر بیرون کنید.

خدمات رایگان تور یک روزه 

خدمات تور

این موضوع بستگی به آژانس برگزار کننده و مجری تور دارد، البته اگر یک تور طبیعت گردی ارزان را انتخاب کرده باشید، نباید توقع خدمات زیادی را داشته باشید. اما در حالت کلی، یک میان وعده و یا صبحانه و خدمات رفت و برگشت زمینی و بازدید از مکان ها و نقاط برنامه ریزی شده به عهده تور بوده و در صورت وجود ورودی و هزینه بلیط استفاده از هرگونه تجهیزات مجزا نظیر تله کابین، هزینه ها به عهده فرد خواهد بود.

سایر نکات تور طبیعت گردی

تجربه چندین تور ارزان داخلی و تور کمپینگ موجب می شود تا تجارب ارزشمندی در این زمینه کسب کنید، اما بد نیست تا در تور طبیعت گردی خود به نکات زیر توجه کنید:

 • سعی کنید به همراه گروه حرکت کنید،تا با توقف زیاد و یا گشت و گذار در اطراف بدون اطلاع تور لیدر، گم نشوید و سلامت خود را به خطر نیاندازید
 • برای تامین انرژی بدن خود در تور یک روزه، حتما غذا و آب کافی به همراه داشته باشید
 • یک کیسه زباله همراه داشته باشید و برای کثیف نکردن منظره طبیعت، آشغال های خود را در آن بریزید
 • برای دوری از خستگی بیش از حد بدنی، پس از هر یک ساعت حرکت به خود استراحت کوتاه مدتی بدهید
 • به توصیه ها و اطلاعات سفر تور لیدر گوش داده و برای تجربه یک تور طبیعت گردی لذت بخش آنها را به کار بگیرید
 • از آوردن وسایل گران قیمت نظیر طلا و جواهرات در تور طبیعت گردی پرهیز کنید
 • استفاده بیش از اندازه از شوخی های لفظی در گروه تور طبیعت گردی می تواند موجب آزار و ناراحتی سایر افراد شود، از این رو حد تعادل را رعایت کنید
 • از درست کردن آتش در میان طبیعت و جنگل تا حد ممکن خودداری کنید
 • اگر دارای سابقه بیماری قلبی و یا موارد دیگر هستید، آنرا به تور لیدر اطلاع دهید و داروی مورد نیاز خود را به همراه داشته باشید
 • اگر سابقه افت شدید قند و تجربه سرگیجه در هنگام انجام فعالیت های تور طبیعت گردی را دارید، حتما مواد خوراکی قندی به همراه داشته باشید
 • سعی کنید، یک کفش سالم، مناسب، راحت و مقاوم را برای تور یک روزه خود در نظر بگیرید

اگر شما هم دارای تجربه شخصی در مورد نکات تور طبیعت گردی و ماجراجویانه هستید، خوشحال می شویم تا آنرا با ما در میان گذاشته و در مورد تور داخلی ایده آل خود با ما صحبت کنید.

 

 •