یک تورلیدر خوب چه ویژگی‌هایی را باید داشته باشد؟

 یک تورلیدر خوب چه ویژگی‌هایی را باید داشته باشد؟

زمانی که حرف از یک تور دسته جمعی و گروهی، یک تور ماجراجویانه، تور طبیعت گردی و انواع تور یک روزه به میان می آید، خیلی از افراد به دنبال همراه شدن با تیم و گروهی هستند که دارای راهبر و یا به اصطلاح تور لیدر خوبی باشد. در واقع بخش اعظمی از کیفیت یک تور گروهی به قابلیت ها و ویژگی های یک تور لیدر وابسته است.

با ما در این مطلب تورلین همراه باشید تا در مورد ویژگی های یک تور لیدر کار بلد و حرفه ای با شما صحبت کنیم تا برای تور ماجراجویانه بعدی خود، با اطلاعات بیشتری تور لیدر خود را انتخاب کرده و به سفر بروید.

ویژگی های برجسته یک تور لیدر خوب

اگر از خیلی از افراد در مورد تجربه های بد تور طبیعت گردی بپرسید، ممکن است انتقاداتی در مورد شرایط پذیرایی، عدم برنامه ریزی درست، کیفیت پایین غذا و مواردی از این قبیل داشته باشند، اما چیزی که بیش از همه توی ذوق افراد می زند و باعث می شود تا با نارضایتی زمان سفر خود را سپری کنند، وجود تورلیدری است که از توانایی کافی برای مدیریت امور و رسیدگی به مسافران تور برخوردار نبوده و دارای حالتی مضطرب و مستاصل است!

امیدواریم که تا به حال با چنین تورهایی روبرو نشده باشید، چون ممکن است بخاطر تجربه بدی که داشته اید دیگر تمایل به تجربه سفر گروهی و رفتن به تورهای طبیعت گردی و یا تور یک روزه اطراف تهران را نداشته باشید و ترجیح دهید تا سفر تکی و یا شخصی را در دستور کار خود قرار دهید. اما ما قصد داریم تا با معرفی ویژگی های یک تور لیدر خوب، اطلاعات جامعی در این باره به شما ارائه دهیم تا با خیال راحت به سراغ تورهای با کیفیت گردشگری بروید.

فردی مصمم، مدیر و دارای شخصیتی قوی باشد

از نگاه بسیاری از افراد، تور لیدری کاری بسیار سخت و در عین حال شیرین است و فرد را با چالش های بسیار زیادی روبرو می کند، اما چیزی که در این حرفه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، داشتن توانایی مدیریت امور و برنامه های پیش روی گروه، مدیریت رفتار و کردار فردی با اعضای گروه و رفتار اجتماعی اعضا با سایر اعضای گروه است.

البته داشتن روحیه مدیریت تنها به رفتار و روابط اجتماعی داخل گروه تور یک روزه و یا رسیدگی دقیق به برنامه های هماهنگ شده ختم نمی شود، بلکه باید یک تور لیدر خوب این امکان را داشته باشد تا در مواقع اضطراری و بروز خطر برای اعضای گروه، بهترین تصمیم را بگیرد و جو متشنج به وجود آمده در میان افراد را مدیریت کند.

باهوش، خوش صحبت و اجتماعی باشد

بدون شک داشتن هوش و ذکاوت یکی دیگر از ویژگی های یک تور لیدر است، اینکه بتواند به طور هوشمندانه گره های به وجود آمده در طی سفر از جمله بد خلقی راننده، شلوغی راه و یا هر مشکل دیگری را به قول معروف هندل کند و با استفاده از روابط اجتماعی، شوخی های به جا و برقراری ارتباط موثر با اعضای گروه، یک زمان دارای حاشیه و یا احتمالاً اعصاب خورد کن را به زمانی سرگرم کننده و دوست داشتنی تبدیل کند.

در واقع یکی از شاخصه های پنهان یک تور لیدر خوب، انسان شناسی هم هست، اینکه بفهمد به اقتضای سن و شخصیت هر فرد چه رفتاری را از خود بروز دهد و چگونه با ایجاد تعادل، گروه را مدیریت کند که نه به کسی بد بگذرد و نه اینکه کسی دلخور و ناراحت شود.

صادق و راستگو باشد

همیشه داشتن صداقت با همراهان تور،موجب صمیمیت بیشتر اعضا و اعتماد بیشتر آنها به تور لیدر می شود، از این رو یک تور لیدر خوب باید تا حد ممکن و در صورت بر هم نریختن حس و حال گروه، با اعضای گروه تور صاف و صادق باشد و بدون زرنگی، هرگونه ابهامی را بر طرف کرده و یا در صورت بروز مشکلی، آن را بدون طفره رفتن به گروه بگوید، البته بعضی اوقات ممکن است که به خرج دادن سیاست و حل کردن سریع مشکل، راه حل بهتری باشد که این موضوع نیاز به تجربه بالای تور لیدر دارد.

یک تور لیدر نماینده و آینه کاملی از یک برند گردشگری و برگزاری تورهای مختلف است و در صورت دروغ گویی و اظهار بی اطلاعی، اعتماد افراد را به راحتی از خود و مجموعه و سازمان مجری تور سلب می کند.

دارای اعتماد به نفس حقیقی و قاطعیت در رفتار و گفتار باشد

از دیگر ویژگی های یک تور لیدر که به خوبی در تورهای طبیعت گردی و ماجراجویانه خود را نشان می دهد، داشتن قاطعیت در رفتار و گفتار است، این موضوع می تواند در زمان های مختلف فرق یک تور لیدر خوب و بد را به شما نمایان کند. اینکه برای مثال به هنگام بد قولی هتل از قراری که داشته، اصرار به دریافت حق اعضای گروه داشته باشد، اینکه در زمان بروز شوخی های نا به جا در میان اعضای گروه، با قاطعیت آن را کنترل کرده و از ایجاد مزاحمت برای سایر اعضا جلوگیری کند و بدون پرخاشگری و تنها با جذبه، رفتار و کلام، کنترل اوضاع را به خوبی به دست بگیرد.

خوش برخورد و فردی پر انرژی و پر شور باشد

اینکه تور لیدر باید توانایی مدیریت تمامی امور را داشته و کنترل شرایط مختلف را به دست بگیرد، شاید کمی با شور و حرارت و انرژی در سفر در تناقض باشد و فکر کنید که تور لیدر باید فردی کاملاً جدی و مصمم باشد، اما در واقع این طور نبوده و روی دیگر یک تور لیدر کار بلد و خوب این است که به راحتی یخ میان افراد را آب کند و باعث ایجاد ارتباط های سالم و دوستی های طولانی در طی سفر شود.

یعنی باید در زمان لازم خصوصیات رهبری و در زمان های دیگر، انرژی بخشی، خوش خندگی و خوش رفتاری را از خود بروز دهد.

دارای آمادگی جسمانی نسبی باشد

یکی از مهم ترین ویژگی های یک تور لیدر، داشتن آمادگی جسمانی برای برگزاری عالی یک تور طبیعت گردی و ماجراجویانه است. فرض کنید که به یک تور کوه نوردی گروهی در کنار آبشار و صخره نوردی رفته اید و یکی از اعضا دچار مشکل شده و پایش پیچ می‌خورد، در هنگام بروز چنین مشکلی، در صورتی که فاصله مسافت طی شده تا مبدا زیاد باشد و یا فرد توانایی حرکت عادی و همراهی گروه را نداشته باشد، تور لیدر باید این امکان را داشته باشد تا به سرعت به این مشکل رسیدگی کرده، در صورت امکان فرد را به دوش بکشد و برای رسیدگی بیشتر، وی را به داخل وسیله نقلیه تور همراهی کند.

همچنین در صورتی که تور لیدر دارای اضافه وزن زیاد باشد و یا بخاطر مشکل جسمانی، توان همراهی با گروه را نداشته و از آنها عقب بماند، نظم گروه به هم ریخته و ممکن است هر اتفاقی برای اعضا رخ دهد، پس آمادگی جسمانی تور لیدر، به عنوان الگوی کامل اعضا از اهمیت زیادی برخوردار است.

عاشق کارش باشد

عشق به کار یکی دیگر از ویژگی های یک تور لیدر است که در همان لحظات ابتدایی آشنایی تور لیدر با مسافران و همراهان تور خود را نشان می دهد. عشق به کار در این حرفه معمولاً به صورت شور و اشتیاقی مضاعف برای ارائه بهترین کیفیت سفر به مسافران، ارائه جزئیات دقیق و شنیدنی در مورد مناطق مختلف و شرایط آنها، سعی در انتقال تجارب ارزشمند به مسافران و تلاش فراوان برای مدیریت دقیق امور در زمان سفر، نمایان می شود.

در واقع شما یک تور لیدر عاشق این کار، با جون و دل برای تور خود زحمت می کشد و از خود گذشتگی فراوانی برای ایجاد تجربه ای فوق العاده برای مسافران از خود نشان می دهد، از دیرتر غذا خوردن و چک کردن وضعیت تک تک اعضا گرفته تا تلاش برای تغییر حال و احوال منفی برخی از افراد در حین سفر و داشتن صبر و حوصله فراوان و اخلاق خوب برای پاسخگویی به سوالات اعضای تور، همگی می تواند در داشتن این شاخصه مهم خلاصه شود.

از حافظه خوبی برخوردار باشد

فرقی نمی کند که یک تور ماجراجویانه، تور تاریخی، تور طبیعت گردی و یا انواع دیگر تور را انتخاب کرده باشید، چون در هر حالتی اطلاعات و نکات ارائه شده توسط تورلیدر مهم بوده و در طول سفر به کار شما خواهد آمد.

داشتن حافظه خوب یک نعمت فوق العاده است و یکی از فاکتورهای مهم تورلیدری محسوب می شود، اینکه در زمان بازدید از جاذبه های تاریخی و دیدنی، جزئیات جذابی را درباره محل بازگو کنی که انگار خودت آنجا را ساخته ای و یا اینکه با رسیدن به زیستگاه بومی و طبیعی، جزئیات دقیق زیستی، آب و هوایی و محلی را به مسافران ارائه کنی، همگی خبر از دقت و حافظه خوب تور لیدر می دهد.

حافظه خوب تور لیدر تنها در مورد اطلاعات سفر و تور یک روزه و یا چند روزه نبوده و در موارد دیگری از جمله به یاد آوردن نام همراهان تور، فراموش نکردن جزئیات برنامه سفر و موارد این چنینی نیز تاثیر دارد.

در واقع زمانی که تور لیدر از حافظه خوبی برخوردار باشد، کمتر از یادداشت ها و گوشی خود کمک گرفته و به تمام امور در ذهن خود رسیدگی می کند، این موضوع موجب می شود تا مسافران با اعتماد بیشتری دنباله رو وی در خلال تور و سفر شوند.

آرامش و خونسردی، اصلی مهم در تورلیدری

یکی از مهم ترین ویژگی های یک تور لیدر، حفظ آرامش و خونسردی در شرایط مختلف سفر است. اینکه بتواند در زمان ناراحتی و عصبانیت برخی از مسافران، با خونسردی به اعتراض آنها پاسخ داده و مشکل را حل کند، اینکه در هنگام وقوع یک مشکل حاد از جمله حوادث نامترقبه در تورهای طبیعت گردی، با حفظ خونسردی و دوری از اضطراب، بهترین تصمیم را در لحظه و سریعترین زمان ممکن بگیرد و با تمرکز بر آرامش درونی، به خوبی فکر کند.

فاکتور آرامش و خونسردی تورلیدر نباید با بی خیالی اشتباه شود! برای همین، اگر اعتراضی در هنگام سفر پیش بیاید و تورلیدر بدون اعتنا به آن و حل مشکل در اسرع وقت، به کارهای دیگر بپردازد، این واکنش را نمی توان توجیه کرد و جز فراموشی و بی خیالی فردی، چیز دیگری نیست.

ظاهری تمیز و پیراسته داشته باشد

شاید خیلی از افراد اینطور فکر کنند که نباید با نگاه به ظاهر یک فرد در مورد قابلیت ها و شخصیت وی قضاوت کرد، اما این موضوع در مورد یک تور لیدر آنچنان صادق نیست و ژولیدگی و شلختگی ظاهری، خبر از بی برنامه گی و آشفته بودن وضعیت فعلی فرد دارد.

به همین خاطر، یک تور لیدر حرفه ای و آماده، علاوه بر رسیدگی به طرز پوشش و ظاهر خود، با آمادگی کامل در یک تور ماجراجویانه و یا طبیعت گردی آماده می شود و با وضعیت کم خوابی، لباس های کثیف و نامنظم و ظاهری نا آراسته، خود را به مسافران و اعضای جدید گروه سفر معرفی نمی کند.

انسان شناس و با تجربه باشد

یکی از مهم ترین ویژگی های یک تور لیدر در تورهای یک روزه و یا چند روزه، داشتن تجربه کافی برای رسیدگی به تمام امور اعضا و رسیدگی به تمامی مشکلات احتمالی در حین سفر است.

اینکه به فرض شما یک تور جنوب کشور را انتخاب می کنید و تا به حال سفری به شهرهای جنوبی نداشته اید، مطمئنا نیاز دارید تا از همراهی یک تور لیدر با تجربه که بارها تور جنوب را برگزار کرده و با فراز و نشیب ها و پیچ و خم ها و جزئیات سفر به خوبی آشنا است، همراه شوید.

اینکه یک تورلیدر حرفه ای به خوبی توانایی برقراری ارتباط با افراد بومی و محلی را داشته باشد، جزئیات جالبی که تجربه کرده را در موقعیت های مختلف سفر به مسافران بازگو کند و قبل از شما با انواع چالش های تور روبرو شده باشد، موجب می شود که با حس اطمینان به گشت و گذار بپردازید و بهترین کیفیت ممکن تور گردشگری را با تورلیدر خود تجربه کنید.

مورد دیگری که در هر تورلیدری دیده نمی شود، اما داشتن آن بسیار با اهمیت و کاربردی است، انسان شناسی در طول سفر است. یعنی اگر تورلیدر کمی با علم روانشناسی آشنایی داشته باشد و کمی با صحبت و برقراری ارتباط با اعضا، با خلق و خوی آنها آشنا شود، می تواند پیشنهادهای خوبی به آنها دهد و به اصطلاح آنها را سورپرایز کند، به سرعت از بروز ناراحتی جلوگیری کند و ارتباطی صمیمی با همراهان سفر برقرار کند.

زمانی که همراهان تور با تورلیدر خود احساس راحتی کنند و مطمئن شوند که بهترین تجربه سفر را با وی خواهند داشت، حتماً به سایر دوستان و اقوام نیز، سفر با این تورلیدر را توصیه کرده و تلاش می کنند که پای ثابت سفرهای گردشگری و تورهای یک روزه و چند روزه تورلیدر منتخب خود شوند.

اینها موارد و ویژگی های مهمی بودند که یک تور لیدر خوب می تواند در انواع تورهای یک روزه و چند روزه داخلی و یا خارجی از خود بروز دهد، اگر دارای تجربه مثبت و یا منفی در این رابطه هستید، خوشحال می شویم تا آن را با ما و سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید، تا در جهت بالا بردن کیفیت انواع تورهای گردشگری تورلین از آن استفاده کنیم و بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهیم.