۱۱ مقصد جذاب برای پرنده نگری در ایران

 ۱۱ مقصد جذاب برای پرنده نگری در ایران

۱۱ مقصد جذاب برای پرنده نگری در ایران

پرنده نگری در ایران یکی از رشته‌های تخصصی در حوزه گردشگری است. علاوه بر تخصصی بودن آن، از تفریحات لذت‌بخش هر گردشگری هم محسوب می‌شود.

از این رو پرنده نگری برای گردشگری تجربه گرا هم مناسب به نظر می‌رسد. زیرا همراه با گروهی از لیدرهای ماهر پرنده نگری، می‌توانید همه چیز را درباره پرنده‌های مهاجر بدانید.

جالب است بدانید که انواع پرنده‌های مختلف در فصل‌های بهار، پاییز و زمستان به برخی از مقاصد در ایران مهاجرت می‌کنند. دیدن و شنیدن صدای طنین‌انداز پرنده‌های مهاجر از نزدیک؛ آنقدر زیباست که شور و هیجان خاصی می‌گیرید.

در این مطلب از تورلین قصد داریم در مورد بهترین مقاصد پرنده نگری در ایران صحبت کنیم. اگر شما هم می‌خواهید با مقاصد جذاب پرنده نگری در کشورمان آشنا شوید؛ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

۱- شبه جزیره میانکاله؛ بهترین مقصد پرنده نگری در ایران

میانکاله

از اولین مقاصد پرنده نگری در کشور، شبه جزیره میانکاله در مازندران است. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید میانکاله، به عنوان ذخیره‌گاه طبیعی در یونسکو به ثبت رسیده است.

هر ساله در فصل بهار و پاییز، انواع پرندگان مهاجر مثل فلامینگو، پرستو دریایی، قوی فریادکش، انواع مرغابی، غاز وحشی، مرغ سقا پا خاکستری و… به این شبه جزیره مهاجرت می‌کنند.

اگر در تور پرنده نگری میانکاله شرکت کردید؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما تجهیزات پرنده نگری مثل دوربین شکاری، دوربین عکاسی، تلسکوپ و… را به همراه داشته باشید؛ تا بتوانید پرنده‌ها را دقیق‌تر مشاهده کنید و از دیدن آنها حظ ببرید.

 

۲- تالاب میقان؛ مهم‌ترین سایت پرنده نگری در ایران

تالاب میقان

تالاب میقان جزو مهم‌ترین سایت پرنده نگری در ایران محسوب می‌شود. این تالاب در نزدیکی اراک و تالاب گاوخونی قرار دارد.

تالاب میقان در زمستان، آب و هوای معتدل و خنکی دارد. از همین رو بسیاری از پرنده‌ها این تالاب را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند.

وقتی که پرنده‎‌های مهاجر را به همراه دوربین دو چشمی مشاهده می‌کنید؛ آنقدر محو حرکات صورت و پرآرایی آنها می‌شوید که دوست ندارید این لحظه هیچ وقت تمام شود.

تشخیص دادن صدای پرندگان از همدیگر، چگونگی دیدن پرنده‌ها توسط دوربین دو چشمی، نزدیک شدن به پرندگان، همه و همه از جمله تجربه‌های لذت بخش تور تجربه گرا پرنده نگری، در تالاب میقان است.

 

۳- تالاب فریدون کنار؛ مقصد مهاجرت تک پرنده درنا

فریدونکنار

تالاب فریدون کنار در بابلسر، از دیگر مقصدهای پرنده نگری ایران است. در فصل زمستان آخرین پرنده درنا از جنس نر به این تالاب مهاجرت می‌کند. جالب است بدانید که این تالاب در ده سال اخیر، جزو مقصد این پرنده مهاجر محسوب می‌شود.

امروزه نسل پرنده درنا منقرض شده و فقط یک تک پرنده درنا باقی مانده است. این پرنده کیلومترها مسیر را طی می‌کند و در فصل زمستان، به تالاب فریدون کنار می‌آید.

یکی از مزیت‌های تور تجربه محور و پرنده نگری این است که راهنماهای کاربلد شما را به طور کامل با پرنده درنا آشنا می‌کنند.

اگر در فصل زمستان به این تالاب سفر کنید؛ شاید شانس دیدن این پرنده را از نزدیک همراه با گروه تجربه گرا داشته باشید.

از دیگر پرنده‌هایی که به این تالاب مهاجرت می‌کنند، می‌توانیم به انواع مرغابی و غاز، باکلان، قره‌غاز، عقاب دریایی، شاهین، عقاب شاهی، پرلا و… اشاره کنیم.

 

۴- مرداب انزلی؛ زیباترین سایت پرنده نگری در گیلان

مرداب انزلی

بیشتر ما به استان گیلان سفر کرده‌ایم و به مرداب انزلی رفته‌ایم؛ اما شاید ندانیم که این مرداب بهترین مقصد پرنده نگری در ایران است.

در مرداب انزلی، می‌توانید پرنده‌هایی مثل خوتکا، قوی فریادکش، اردک سرحنایی و سر سیاه، نوک خنجری و… را از نزدیک تماشا کنید.

اگر در فصل بهار در تور طبیعت گردی و پرنده نگری شرکت کنید؛ شانس دیدن جوجه‌های پرنده مهاجر را هم از نزدیک دارید.

زیرا بسیاری از پرنده‌های مهاجر در برخی از مقاصد ایران مثل مرداب انزلی و … تخم‌گذاری می‌کنند. به این ترتیب تازه جوجه‌ها از تخم بیرون می‌آیند که بسیار کاریزماتیک هستند.

 

۵- دریاچه زریوار در کردستان

دریاچه زریوار

دریاچه زریوار علاوه بر اینکه جزو بهترین دیدنی‌های کردستان محسوب می‌شود. به عنوان جذاب‌ترین مقصد پرنده نگری در ایران هم شناخته شده است.

هر ساله بسیاری از پرنده‌های مهاجر مثل پرستو دریایی، اردک سرحنایی، اردک بلوط، لک لک و گونه‌های کمتر دیده شده مثل کوکوی خالدار به دریاچه یا تالاب زریوار مهاجرت می‌کنند.

اگر در تور دو روزه دریاچه زریوار در فصل بهار یا زمستان شرکت کردید؛ توصیه می‌شود حتما از قبل، پلن تور تجربه گرا را چک کنید؛ تا پرنده نگری هم جزو برنامه آنها باشد.

 

۶- جزیره بکر قشم، مقصدی محبوب برای پرندگان مهاجر

قشم

جزیره بکر قشم نیز جزو بهترین مقاصد پرنده نگری در ایران محسوب می‌شود. در بخشی از جنگل‌های حرا و مانگرو قشم، گونه‌های کمیاب پرندگان مهاجر به چشم می‌خورند.

پیشنهاد می‌شود در تورهای پرنده نگری قشم یا هر مکان دیگری، حتما تجهیزات پرنده نگری مثل لباس همرنگ با طبیعت، دوربین دو چشمی، تلسکوپ و کلاه مناسب به همراه داشته باشید.

اگر خودتان هم تلسکوپ یا دوربین مخصوص نداشتید؛ جای نگرانی نیست در تورهای تجربه گرا، این تجهیزات وجود دارد که می‌توانید به صورت مشترک استفاده کنید.

 

۷- آبیک قزوین؛ خنک‌ترین مقصد برای پرندگان مهاجر

آبیک قزوین

از آنجایی که قزوین در هر فصلی از سال آب و هوای خنکی دارد؛ بهترین مقصد برای پرندگان مهاجر محسوب می‌شود. در آبیک قزوین، انواع پرندگان شکاری و چکاوک قابل مشاهده هستند.

در آبیک قزوین نیز، می‌توانید همراه با آموزش تورلیدرهای تجربه گرا به پرندگان مهاجر غذا دهید و لذت کامل را ببرید. شنیدن صدای پرندگان؛ آنقدر طنین‌انگیز است که تا مدت‌ها در یاد و خاطرتان می‌ماند.

۸- تالاب قره قشلاق بناب؛ منحصر به فردترین مقصد پرنده نگری

قره قشلاق بناب

این تالاب در آذربایجان شرقی، شهر بناب قرار دارد. هر ساله بسیاری از پرنده نگرها، تالاب قره قشلاق را برای پرنده نگری در ایران انتخاب می‌کنند. زیرا بیشتر پرنده‌های مهاجر در این منطقه هستند.

در این تالاب می‌توانید حدود ۱۵۰ گونه پرنده‌های مهاجر مثل فلامینگو، خوتکا، پرستو دریایی، غاز، پرنده میش مرغ و… را از نزدیک تماشا کنید.

اگر اهل ریسک کردن هستید؛ پیشنهاد می‌شود با راهنمایی‌ لیدرهای تور تجربه محور، به پرندگان نزدیک شده و لذت لمس کردن آنها را هم داشته باشید.

 

۹- جزیره آشوراده؛ جزیره‌ای بکر در گلستان

آشوراده

از دیگر مقاصدی که برای پرنده نگری ایران مناسب است؛ جایی نیست جز جزیره آشوراده. بیشتر پرندگان مهاجر مثل پرستو دریایی و مرغابی در فصل بهار به این جزیره می‌آیند.

اگر در تور ترکمن صحرا شرکت کردید؛ حتما به جزیره آشوراده هم بروید، تا تجربه از نزدیک دیدن پرندگان مهاجر را هم داشته باشید.

 

۱۰- پارک شهر تهران؛ اولین سایت پرنده نگری در پایتخت

پارک شهر

پارک شهر تهران، جزو اولین سایت پرنده نگری در پایتخت محسوب می‌شود. در این پارک، بیش از ۴۰ گونه مختلف پرنده وجود دارد. برخی از پرندگان مهاجر از مسیرهای بسیار دور مثل قاره آفریقا به این پارک می‌آیند.

اگر عاشق پرنده نگری هستید؛ اما فرصت سفر کردن به مسیرهای دور را ندارید؛ پیشنهاد می‌شود در تور یک روزه و پرنده نگری اطراف تهران شرکت کنید، تا همراه با گروه تجربه گرا به پارک شهر تهران بروید.

 

۱۱- باغ پرندگان تهران؛ جذاب‌ترین مکان برای دیدن انواع پرندگان

باغ پرندگان

باغ پرندگان تهران از دیگر مکان‌های محبوب پرنده نگری برای اهالی پایتخت است. فضای باغ پرندگان تهران بسیار بکر و دل‌انگیز است. حتی می‌توانید در آلاچیق‌های باغ برای مدتی استراحت کنید.

در باغ پرندگان تهران، بیش از ۱۶۸ گونه پرنده مثل شاهین، عقاب، فلامینگو، گنجشک‌سانان، شترمرغ آفریقایی، قرقاول و… وجود دارد.

باغ پرندگان در اتوبان بابایی تهران قرار دارد. همچنین در باغ، کارشناس پرنده نگری هم وجود دارد که می‌تواند شما را در معرفی پرنده‌ها راهنمایی کند.

از دیگر سایت‌های پرنده نگری در ایران می‌توانیم به تالاب عشق آباد، تالاب چغاخور، تالاب آلاگل گلستان، تالاب مره قم، تالاب کانی برازان و… اشاره کنیم.

 

در نهایت اگر از علاقه‌مندان پرنده نگری هستید؛ توصیه می‌شود قبل از شرکت در تورهای پرنده نگری، در مورد نکات مهم پرنده نگری در ایران بخوانید؛ تا با اطلاعاتی کامل سفر کنید. در صورت تمایل نیز، می‌توانید در تور پرنده نگری و طبیعت‌گردی تورلین شرکت کنید.

اگر تا به حال تجربه پرنده نگری در کشورمان را داشته‌اید و به مقاصدی که گفتیم رفته‌اید؛ لطفا از‌ تجربه‌های خود با ما و دیگر همراهان تورلین صحبت کنید.